Nejlepší lazura na venkovní dřevo

Chystáte se natřít zahradní lavičku, pergolu nebo jinou dřevěnou venkovní konstrukci? Pro toto použití se skvěle hodí kvalitní tenkovrstvé lazury.

Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Novým nátěrem tak Vašemu zahradnímu nábytku nejenom dáte nový vzhled, ale výrazně tak prodloužíte jeho životnost.

Nátěrových hmot, které je možné použít na dřevo je na trhu celá řada, ale v zásadě se dělí na dvě hlavní skupiny. Syntetické emaily, které na dřevěném povrchu vytvoří jednolitou barevnou vrstvu, podobně jako na jiných materiálech (ocel apod.). Tento nátěr je zcela neprůhledný a kresba dřeva je zcela zakryta.

Co je to lazura na dřevo?

Druhou skupinou jsou tzv. lazury a lazurovací laky. Tyto nátěry dřevěné konstrukce chrání proti povětrnostním vlivům, ale zároveň nechávají vyniknout kráse dřeva. Existují v mnoha barevných odstínech, nazývaných většinou podle dřevin, jejichž barvu představují ( eben, mahagon, dub, apod.)

Barevný odstín je u lazur však pouze orientační, protože výsledný barevný efekt ovlivňuje mnoho dalších faktorů. Každé dřevo má totiž jinou nasákavost, v závislosti na stáří, hustotě vláken, vlhkosti, povrchové úpravě apod.

Svoji roli hraje také způsob nanášení lazury a počet vrstev nátěru – zdě platí, že čím více vrstev, tím tmavší barvu bude dřevo mít.

V inovované nabídce lazur Xyladecor můžeme najít několik druhů lazur, které se liší svým použitím a vlastnostmi.

Jako podkladní vrstvu před nátěrem je dobré použít tzv. impregnační základní nátěr, který má fungicidní účinky – ničí dřevokazné houby a působí i preventivně proti napadení hmyzem a houbami. Navíc sjednotí nasákavost dřeva tak, aby výsledný nátěr byl stejný v celé ploše.

Základní řadu tenkovrstvých lazur tvoří Xyladecor Classic – ideální pro venkovní povrchy vystavené povětrnostním vlivům – dřevěné ploty, zahradní nábytek, stěny dřevěných domků apod. K dostání ve třech baleních – 0,75, 2,5 a 5 l.

plechovka barvy na dřevo

Pro obtížná místa, jako jsou např. podbití a přesahy střech je tu Xyladecor Royal – díky unikátnímu složení a ideální konzistenci zabraňuje tvorbě kapek a stékání lazury, což u méně kvalitních lazur a barev může vytvářet na dřevě nevzhledné stopy.

Na pravidelnou péči o nábytek z populárního teaku a jiných exotických dřevin je určen speciální přípravek – teakový olej. Tyto velmi tvrdé druhy dřev je dobré tímto olejem pravidelně ošetřovat – zabráníme tak zašednutí dřeva a zahradnímu nábytku výrazně prodloužíme životnost.

Zdroj: xStavba