Druhy záclon

Záclony v posledních desetiletích prodělaly obrovský rozmach, jejich rozmanitost je až neuvěřitelná. Lze je rozdělit hned do několika skupin, kde každá záclona má svá specifika.

dívka stojící u okna se záclony
Ilustrační foto / Zdroj: Unsplash

Záclony jsou nejběžnějším způsobem stínění oken v domácnostech. Méně se pak již hodí do různých kancelářských prostor, kde jsou vhodnější více moderní produkty, jakými jsou rolety či žaluzie.

Záclony jsou nejčastěji tkané nebo pletené. Typickými tkanými clonami jsou hladké voály. U tkaných záclon se pak jako materiál často používá šifon, batist či gáza.

U pletených záclon je charakteristickým znakem přítomnost ok. Dle jednotlivých variant se pak vyrábějí záclony s menšími či většími oky.

Záclony jsou vyráběny v nejrůznějších velikostech, obvykle ve výškách od 30 cm do více jak 4 metrů. Šířka u hotových záclon se pohybuje v rozmezí 120-150 cm. K dostání jsou samozřejmě i větší či menší rozměry záleží na výrobci.

Druhy záclon

Žakárové záclony

Tyto záclony se vyznačují svým ozdobným zakončením. Jejich bohaté vzory mohou být buďto tištěné nebo síťové. Tyto záclony velmi zútulňují celé prostředí.

Organza záclony

Moderní záclony, kde je použit lehký a zejména lesklý materiál. Blýskavé efekty lze využít buď po celém prostoru záclony, nebo je použit jen na vzoru.

Voál

Jedná se o klasické záclony tolik typické pro naše domácnosti. Často však dochází k jejich kombinaci s organzou. Voál je lehounká mřížovitá tkanina v plátnové vazbě.

Vitrážové záclony

Tento druh záclon je typický zejména pro vesnická okna. Vitrážové záclony zakrývají pouze dolní část oken, nikoli jeho celou plochu. Jejich název je odvozen od vitrážky, dřevěné nebo kovové tyče, která slouží k uchycení záclony.

Bordurové záclony

Pro tyto záclony je typický potisk s nejrůznějšími vzory, od uměleckých až po přírodní.

Záclony s proužky

Použitím proužků a různých pásů dochází k optickému zvětšení a prodloužení místnosti. Pomocí takovýchto záclon má člověk dojem, že se zvětšilo i okno. Proto je tento druh záclon velice vhodný zejména u menších bytových jednotek. Proužky jsou zpravidla vertikálně umístěny, což je vzhledově lepší kvůli přirozenému zvlnění záclon.

Síťované záclony

Tradiční síťované záclony, které se těšili oblibě zejména v minulosti, se vyznačují typickým způsobem vyšívání, kdy jsou v záclonách dělána známá velká oka.

Provázkové záclony

Tento typ záclon se po období útlumu znovu dostal v poslední době do popředí zájmu zákazníků, a to zejména díky svému elegantnímu a přitom jednoduchému vzhledu. Provázkové záclony jsou zpravidla vyrobeny z PE, někdy se při jejich výrobě používá rovněž viskóza.

Provázková záclona je připevněna na dřevěnou či kovovou tyč, někteří výrobci dávají přednost uchycení pomocí suchého zipu. Předností tohoto typu záclon je, že zákazník nemusí mít obavu o nedostatečnou velikost provázků. Ty jsou totiž většinou delší než okno, proto se dá záclon vhodně zastřihnout pro konkrétní typ okna. Provázkové záclony se vyrábějí jak jednobarevné, tak ve vícebarevném provedení.

Crashované záclony 

Pro tento druh záclon je charakteristická jejich strojová úprava. Mačkané záclony, jak se jim také jinak říká, vytvářejí velmi příjemný dojem ze světla, které se v jejich mačkaném profilu a zejména lomech odráží a tónuje.

Mačkaný materiál totiž změkčuje vzhled. Crashované záclony jsou vyráběny jak v jedné barvě, tak jako vícebarevné. Jejich vzhled pak ještě umocňuje kombinace se žakárovým stylem.

crashové záclony

Druhy záclon podle barev

Jednobarevné záclony 

Dnes už jednobarevné záclony nejsou příliš IN, typ s dominující jednou barvou je vhodný spíše do místností s více konzervativním nádechem.

Často si je vybírají zákazníci do méně reprezentativních prostor, jakými jsou kupříkladu kuchyně apod. I tento typ záclon však při správně zvolené barvě vzhledem k ostatnímu nábytku a celkovému vzhledu místnosti dokáže zcela jistě splnit svoji funkci nejen co se týče stínění světla, ale také vzhledu.

Poměrně velkou výhodou u jednobarevných jednoduchých záclon je to, že díky snadnému vyrobení se jejich cena pohybuje na nejspodnější hranici v tomto odvětví. Mnoho lidí si dokonce stále šije záclony s jednoduchými vzory a s jednou univerzální barvou doma na šicích strojích.

Barevné záclony

Barevné záclony, které používají více barev, mohou být oproti klasickým jednobarevným mnohdy více výstřední, nicméně je zde třeba dbát na to, aby kombinace jejich barev byla pokud možno co nejvíce sladěná.

Je třeba si dále uvědomit, že každá barva i při použití stejné látky může propouštět různé množství slunečního svitu, což pak může být i lehce rušivým elementem. Nicméně barevné záclony různými vzory jsou i v dnešní době velice oblíbeným druhem stínění oken.

záclona

Další druhy záclon

Existují i různé moderní varianty záclon. Jedná se zejména o:

Japonské stěny

Tato záclona je tvořena jednotlivými panely, které mají ve své spodní části těžítko, v horní pak suchý zip. Panely se posunují ve vodící liště a jsou ovládány pomocí šňůrky, kterou se dají odhrnovat.

Jsou vhodné zejména tehdy, potřebujeme – li zastínit větší plochu. Lze jimi i opticky rozdělit velký prostor na několik menších částí. Pro svůj elegantní design a jednoduchou montáž i obsluhu se jejich používání stává stále oblíbenějším.

Římská roleta

Od klasických látkových záclon se liší tím, že mají pravidelné horizontální sklady. Skládání těchto záclon je zajištěno tyčkami, zpravidla dřevěnými nebo plastovými. Tyče jsou zasunuty do ok přišitých k rubu látky.

Povytažením záclony tak dochází k velmi efektními zřasení. Ovládání římské rolety je provedeno buď řetízkově, v poslední době však zákazníci čím dál častěji u římských rolet vyžadují automatický systém pomocí dálkového ovládání nebo spínačů.

římské rolety zatažené