Gauč jako vizitka domácnosti. Co všechno zvážit?

Základem každého obývacího pokoje je gauč. Koneckonců každá návštěva, která k Vám domů zavítá, usedá zpravidla právě na gauč. A proto bychom si měli uvědomit, že gauč by měl být dostatečně reprezentativní a důstojný, zároveň by měl působit harmonicky vzhledem k ostatnímu nábytku v obývacím pokoji.

žena ležící s knihou na gauči
Ilustrační foto / Zdroj: Sarah Pflug from Burst

Když vstupujeme do obývacího pokoje, jednou z prvních věcí, které zaregistrujete, bude určitě gauč. A to, jak vypadá, jaký na vás udělá dojem, ovlivní vaše smýšlení i o samotném majiteli. Proto se vyplatí jejím pořizováním přemýšlet jak nad materiálem, tak i tvarem a celkovým designem.

Funkčnost gauče

Než začneme vybírat gauč na eshopech či prodejnách, rozmysleme si také, co od něj očekáváte mimo pohodlné usazení či natažení. Gauč totiž může pomoci navíc ušetřit prostor v malém bytě svým úložným prostorem či může poskytnout místo na spaní pro hosty nebo chrápajícího partnera.

V případě, že chceme gauč využívat pro občasné přespání, vyberme si rozkládací gauč, z něhož se dá během několika vteřin udělat pohodlné lůžko. Jak návštěva, tak určitě i vy sami občas uvítáte možnost dalšího lůžka. Není nic jednoduššího než pár pohyby udělat z pohodlného gauče místo na spaní.

Gauče s úložným prostorem mohou představovat také možnost, jak si efektivněji zorganizovat prostory v bytě, uložením přebytečností do gauče. Toto se samozřejmě týká především menších bytů. Ale i pro ty větší je rozhodně příjemnější, když prostor takzvaně dýchá, než když je „přeplácaný“ a doslova nás utlačuje, dusí.

Velikost gauče

Dále si pro výběr gauče udělejme přehled o tom, jak mnoho prostoru pro tento kus nábytku máme k dispozici. Je-li obývací pokoj menších rozměrů, pak bude potřeba řádně změřit místo, které nám na gauč zbývá. V žádném případě by naše nový gauč neměl překážet ve volném pohybu po místnosti.


NÁŠ TIP:

Pro menší pokoje, zejména tedy obývací pokoje v panelových domech, bude vhodnější zvolit menší gauč, který ponechá dostatek místa i pro další nábytek. Doporučujeme zvolit gauč pro maximálně 4-6 osob, který se snadněji umisťuje v prostoru místnosti.

Vybíráme tvar gauče

Rohový gauč

Mezi velmi oblíbené patří zejména rohové gauče, které spolu s kombinací konferenčního stolku vytvářejí ucelený dojem. Jsou schopny velmi dobře ušetřit prostor a nabídnout komfort. Jsou vhodné jak do menších pokojů, tak do místností s větší plochou. U malého bytu spíše upřednostníme rohové gauče pro menší počet osob ( nejlépe pro 4-6 lidí), větší byt si pak zaslouží rozměrnější gauče, které mohou pojmout až 10 osob.

větší rohová sedačka

Rovný gauč

Poměrně zajímavou a dnes již vcelku konzervativní možnost nabízejí rovné gauče. Klasické gauče a zase mohou získat nádech modernosti v kombinaci s křesly či taburety.

rovný gauč

Gauč ve tvaru U

Gauč ve tvaru U nabídne jak sezení hned několika osobám, tak i dvě možnosti natáhnutí se třeba u televize.

VĚDĚLI JSTE, ŽE …
Tento nábytek má asi nejvíce různých označení? Sedačka, pohovka, kanape, otoman, sofa. Konkrétně „gauč“ se do češtiny pravděpodobně dostal z francouzského slova „couche“ tedy „lehat“.

Konstrukce gauče

Kvalita a výdrž gauč je závislá také na konstrukci. Ta bývá vyráběna ze dřeva, dřevotřísky, nejkvalitnější gauče však mívají konstrukci zhotovenou z oceli. Takováto konstrukce také snese největší zátěž a zpravidla má i nejdelší životnost.

Vzhled gauče zdůrazní kvalitní potah

Ať je gauč jakkoliv kvalitní, vždy bude první pohled dělat právě potah. Potahy na gauči nejenže dodává vzhled, ale též ho chrání před opotřebováním či poškozením.

Nejmenší údržbu vyžadují potahy z umělých mikrovláken.

Za nejluxusnější jsou považované kožené gauče. Kůže je také materiál vhodný pro alergiky, protože je odolná vůči prachu. Je také velmi praktický, protože nenasákne případné rozlité tekutiny. Zpravidla je také ale nejdražší.

Máte doma psa, kočku, králíka? Občas si rádi do něčeho kousnou nebo škrábnou? Při výběru materiálu gauče tak volte s přihlédnutím i na takového domácího mazlíčka.

Pokud již máme promyšlenu otázku funkčnosti, velikosti, tvaru a materiálu, tak už zbývá jen otázka barvy. je třeba nezapomínat, že gauč je výrazným prvkem interiéru a měl by barevně ladit s ostatním nábytkem v pokoji.

Ještě také zda ho chceme polohovatelný či ne. Možnost polohování je vždy příjemným doplňkem gauče stejně jako výskyt úložného prostoru, kam se můžou schovat nejrůznější věci, které by jinak v místnosti spíše překážely.

Sedací pytle jako alternativa pro posezení

Skvělou alternativou gauče se mohou stát sedací pytle , které jsou velmi pohodlné, nezaberou příliš prostoru a jsou navíc i zdravé. Sedací pytle doporučují výrobci k sezení nejen do obývacích pokojů, ale také například do pokojíků dětí.

sedací pytle

Ať už si vyberete gauč rohový, rozkládací, nebo upřednostníte sedací pytle, vždy dbejte především na kvalitu materiálu a teprve v druhé řadě na cenu produktu. Výběr nekvalitního gauče vás může přijít draho, protože nekvalitní gauč se snadno prosedí nebo jinak poškodí a vy budete kupovat nový.