Jak funguje úvěr ze stavebního spoření?

Mít vlastní bydlení je snem každého z nás. Samozřejmě ne každý si ho může pořídit za své úspory a tak do hry vstupují banky se svojí nabídkou úvěrů, hypoték a stavebního spoření.

žena uvažující nad stavebním spoření
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Stavební spoření u nás poskytují stavební spořitelny, které bývají součástí velkých bankovních domů. Jedním z důvodů, proč si spoření založit, je relativně vysoká úroková sazba, která bývá vyšší než u spořících účtů.

Před tím, než se rozhodneme pro stavební spoření, měli bychom vědět, co od něj očekáváme. Jiný způsob zvolíme, pokud půjde čistě o spoření, a jiný zase pokud budeme chtít získat úvěr na bydlení.

Základním pojmem je tzv. cílová částka. Ta určuje, kolik budeme chtít na konci spoření získat peněz. Započítává se sem i případná výše úvěru, pokud o něm uvažujeme. Od cílové částky se odvíjí délka spoření, výše pravidelných příspěvků a v neposlední řadě se podle ní může řídit i poskytnutí úvěru. Tyto podmínky se u jednotlivých spořitelen mohou lišit, je proto dobré se s nimi seznámit ještě před podpisem smlouvy.

Stavební spoření probíhá ve dvou fázích. První je fáze spoření a druhá úvěrová. Spořící fáze začíná hned po podpisu smlouvy – funguje stejně jaké jakékoliv jiné spoření.

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr může být poskytnut buď na konci spoření anebo lze požádat o tzv. překlenovací úvěr. Ten je možné získat většinou po dvou letech trvání smlouvy – opět záleží na konkrétní spořitelně. Při čerpání úvěru většinou stavební spořitelna nabídne klientovi další benefity, jako je garantovaný úrok, možnost předčasného splacení bez poplatku, příp. odložení splátek.

Obrovskou výhodou je, že vklady jsou ze zákona pojištěny – nemůže se tedy stát, že byste o své peníze přišli. Navíc naspořené prostředky lze vybrat po uplynutí 6 let a použít je na jakýkoliv účel – ne pouze na pořízení bydlení.

Zajímavá je i státní podpora, která činí až 2 500,- Kč ročně. I když se o ní v současné době vedou bouřlivé diskuze, zda zůstane stejná i do budoucna, důležité je, že stále na ni je nárok.

Pokud by se přesto podařilo prosadit vládou navrhované změny a podpora by byla nějakým způsobem snížena, i tak zůstane stavebnímu spoření velice zajímavé a co je důležité – garantované zhodnocení.

Zdroj: xStavba