Jak postupovat při stěhování

Stěhování každého z nás během života postihne minimálně jednou, najdou se však i tací, kteří se stěhují do nového bydliště mnohem častěji. Pakliže však nemáte se stěhováním tak bohaté zkušenosti, pak se vám alespoň pokusíme nastínit některé problémy, které s přípravou stěhování souvisí.

stěhovací krabice
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Při stěhování si lze vybírat ze dvou možností. Tou první je stěhování pomocí profesionální firmy a druhou stěhování předmětů svépomocí v zakoupených krabicích. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Stěhování prostřednictvím specializované firmy může vyjít draho, ale stěhování svépomocí může vyjít někdy ještě dráž, pokud přeceníte své síly u stěhování nadrozměrných či drahých věcí.

Využití stěhovací služby

Před stěhováním si nejprve tedy rozmyslete, zda jej zvládnete sami, nebo si raději pozvete na pomoc nějakou stěhovací firmu. Firmy dokážou zajistit nejen odvoz pomocí spolehlivých stěhovacích vozidel, ale služby zahrnují i přípravu, snesení a následně i vynášení nábytku, případně i úklid místností, které jsou vyklízeny.

Proč využít stěhovacích služeb?

Stěhování je celkem náročné na organizaci a přiznejme si, že ne každý na to má nervy. Proto stále více rodin, jednotlivců i firem nechává stěhování zcela na profesionálech.

Výhodou profesionálního stěhování je úspora času, bezpečný přesun vašich věcí a navíc za vás stěhovací firmy zajistí i přestěhování těžkých břemen (i s váhou kolem několika set kilogramů). Při využití stěhovacích služeb si navíc nemusíte dělat starost se sháněním krabic a dalších obalových materiálů.

Během stěhování navíc často řešíte, co udělat se starým nábytkem, který si do nového domova nebo kanceláře prostě brát nechcete. Také to za vás často stěhovací firma vyřeší – zajistí odvoz a ekologickou likvidace staré skříně, sedačky, postele i dalšího nábytku.

Kolik stojí přestěhování s firmou?

Cena stěhovacích prací se odvíjí od objemu a váhy stěhovaných věcí, od počtu zapojených pracovníků a samozřejmě od toho, jak daleko se stěhujete. Firmy často nabízí zaslání nabídky zdarma.

Stěhování je událostí, která je poměrně náročná na logistiku. Proto si raději vše řádně promyslete již pár dnů před tím, než se stěhováním začnete.

Stěhování. Jak začít?

Začněte u menších věcí, které určitě zvládnete přestěhovat sami a snadno. Stačí vám k tomu nějaké pevné uzavíratelné krabice na stěhování. Dejme si jen pozor na to, aby se v krabicích věci příliš nemohly hýbat, během převozu by mohlo dojít k jejich poškození.

Kde koupit krabice na stěhování

Obaly a krabice určené ke stěhování najdete téměř v každém kamenném i internetovém obchodě, nicméně jejich kvalita vždy nemusí být zrovna nejlepší. Vše většinou poznáte již při samotném prvním stěhování, kdy se nekvalitní obaly znehodnotí, protrhnou a o neštěstí je opět postaráno.


NÁŠ TIP:

Chcete-li opravdu kvalitní a pevné krabice, pak je ideální vsadit na e-shop Rajapack, kde najdete velmi široký výběr mezi kvalitními obaly a ochrannými materiály na vaše věci.

Tím však práce nekončí, těžké věci a nábytek můžete přenechat raději odborníkům nebo si musíte sami najmout stěhovací vozidlo.

Příprava nábytku, který budete stěhovat

Důležité je důkladně vyklidit nábytek tak, aby v něm nebyly žádné předměty, které by se během stěhování mohly poškodit. V případě nábytku, který má dveře či šuplíky, je vhodné tyto části zafixovat, aby se během převozu nemohly otevírat, čímž by mohlo dojít k jejich poškození. Velký pozor si dejte na křehký a cenný nábytek, zejména skleněný. Typicky se jedná o koupelnový nábytek jako zrcadla a podobně.

Stěhování těžkých břemen

Stěhování těžkých břemen má svoje zákonitosti, je zapotřebí jejich řádné ukotvení tak, aby během přenosu do vozidla a následně i do nového bydlení nespadla a nerozbila se. Je také potřeba poradit si během stěhování s případnými překážkami, jako jsou zákruty na schodištích.

Stěhování klavíru

Stěhování klavírů je skutečným oříškem. Nejenže jsou tato zařízení těžká, ale zároveň nesmí dojít k žádným větším otřesům a nárazům, jinak může být způsobena nenávratná škoda a celý klavír bude na odpis. Pomoc profesionálních stěhováků zde tedy oceníte víc než kde jinde a to také kvůli pojištění. Při využití stěhovacích služeb si určitě tedy nezapomeňte ověřit, jak je to s případným pojištěním proti poškození. Máte tak jistotu, že za případný rozbitý nábytek dostaneme odpovídající finanční náhradu.

VĚDĚLI JSTE,  ŽE…
Lednici je potřeba po stěhování nechat stát 24 hodin kvůli oleji v kompresoru. Lednici tedy zapněte až den po přestěhování!

Na co nezapomenout při stěhování

Vyklízíte-li kompletně celý byt či dům, nezapomeňte ani na maličkosti, jakými jsou třeba stropní svítidla. Mnohdy právě na takovéto věci lidé zapomínají a na zapomenuté předměty si vzpomenou až tehdy, když už je pozdě. Je samozřejmě podstatné, zda jsou tyto věci ve vašem vlastnictví, nebo byly nainstalovány již v době, kdy jste se do bytu nastěhovali. V tom případě je samozřejmě ponechte na místě.