Jak probíhá odhad nemovitosti pro hypotéku?

Odhad ceny nemovitosti je povinnou součástí každé hypotéky. Jeho zpracování má však několik podob (celkem 3), stejně jako částka, která vám bude za vyhotovení tohoto odhadu účtována.

Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

1. podoba – vyhotovení odhadu externím znalcem banky

Stále méně častý způsob, kdy si žadatel o hypotéku sám vybere člověka, který mu odhad obvyklé ceny vytvoří. Samotný odhad externí znalec banky zhotoví po uhrazení poplatku (v případě bytu 3 000 Kč, v případě rodinného domu 4 500 Kč) a po návštěvě nemovitosti, jejíž hodnota má být odhadnuta.

 2. podoba – vyhotovení odhadu interním znalcem banky

Tento způsob dříve provozovala pouze Komerční banka, dnes je však těchto bank více. V tomto případě znalce určí sama banka s tím, že odhad ceny nemovitosti je interním znalcem zhotoven až po uhrazení poplatku (stejně jako v případě externích znalců) na účet banky a po návštěvě nemovitosti, jejíž hodnota má být odhadnuta. Nevýhodou tohoto způsobu vyhotovení odhadu obvyklé ceny je, že klient nedostává tento odhad do rukou ve fyzické podobě, což mu může komplikovat refinancování hypotéky na konci fixace úrokové sazby.

3. podoba – expresní odhad zhotovený hypotečním makléřem/finančním poradcem

S touto možností přišly Hypoteční banka a Raiffeisenbank, postupem času pak následovaly i další banky. V praxi se jedná o to, že žadateli o hypotéku zhotoví odhad zdarma hypoteční makléř či finanční poradce přímo v programu dané banky.  V tomto případě není nutná fyzická návštěva nemovitosti, makléři či poradci stačí výměry a několik fotografií (exteriér, interiér, koupelna). Tento způsob ocenění je v tuto chvíli možný u nemovitostí ve větších městech či případech, kdy žadatel nežádá o 100% hypotéku.

Zdroj: Finslovník