Jak si zajistit kvalitní spánek?

Během spánku se odehrává tolik podstatných činností pro fyzické i psychické zdraví, že se rozhodně nevyplatí ho zanedbávat.

spící žena s maskou
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Při vydatném spánku tělo vykonává několik velice důležitých funkcí pro zdravý vývoj organismu, například pomáhá udržovat v kondici nervový systém, regeneruje svalovou hmotu, během spánku je vylučován růstový hormon, který podporuje imunitní systém a v neposlední řadě náš mozek nabírá energii, třídí a archivuje vzpomínky.

Příznaky spánkového deficitu

Pokud se nám spánku nedostává, jsme podráždění, nesoustředění, v práci nevýkonní, snižují se naše fyzické i psychické schopnosti. Navíc je na nás spánkový deficit i vidět na první pohled – vypadáme nezdravě a unaveně. Z nedostatku kvalitního spánku může člověk i onemocnět. Mezi fyzické projevy se řadí bolesti hlavy, zad nebo krční páteře. Svůj podíl může mít i špatný spánek na kvalitu pleti nebo zvýšenou tvorbu vrásek.

Matrace pro zdravý spánek

Kvalita spánku se velmi odvíjí od kvality matrace. Při jejím výběru je potřeba si dát záležet. Od matrace byste měly chtít, aby byla:

Ortopedická

Matrace by vám měla správně podpírat páteř – tedy se anatomicky přizpůsobit potřebám vašeho těla díky těch nejkvalitnějším použitým materiálům. Měla by ulevit svalům, kloubům a celkově být pohodlná, aby váš spánek byl hluboký a dostatečně se váš organismus zregeneroval.

Antibakteriální

Moderní matrace by měly vaše zdraví chránit i z hlediska bakterií, alergenů, roztočů a plísní. Samozřejmostí by proto měla být matrace potažená takto upravenou látkou a navíc by i měla obsahovat silikonovou vrstvu, která hypoalergenní vlastnosti matrace ještě zvýší.

Prodyšná

Kvalitní spánek se neobejde bez dobré ventilace, a to nejen v ložnici, ale především ve vaší posteli. Proto by měly být matrace vyrobeny z prodyšných, vzdušných a lehkých materiálů. Některé matrace obsahují i jedinečnou buněčnou strukturu, která umožňuje volný průchod vzduchu a vy tak můžete snít na voňavé a svěží matraci.

Zdroj: TrendyMatrace