Jak ušetřit v domácnosti? 5 věcí, kvůli kterým vám utíkají peníze

Nijak extrémně si „nevyskakujete“, nemáte pocit, že v obchodech utrácíte, přesto na konci měsíce počítáte každou korunu a upřímně se děsíte dne, kdy dorazí vyúčtování záloh za energie? Neušetříte ani korunu a netušíte, kde děláte chybu? Pojďte se s námi podívat na 5 „cestiček“, kterými se od vás kutálejí peníze pryč. 

české peníze
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Provoz starší ledničky vás může přijít až na 25 korun denně, starými okny utíká desetina nákladů za energie. Víte, kudy vám v domácnosti odtékají peníze?

Některé tipy vám ušetří pár haléřů, díky jiným můžete uspořit i tisíce ročně. Někdy stačí jen drobná změna ve vašem chování, jindy jsou zapotřebí velké investice. Stačí ale jednoduché počty, abyste si spočítali, že jejich návratnost je rychlá.

1. Dejte vale starým spotřebičům

Energetické štítky se na domácích spotřebičích poprvé objevily v roce 2001 a jasně říkají, na kolik vyjde provoz toho kterého spotřebiče. Provoz chladničky třídy C vás každý den přijde na zhruba 25 korun. Chladnička se štítkem A+++ má spotřebu podobnou jako žárovka – a vyjde vás na 25 haléřů denně. Potřebujete pádnější argument pro výměnu starého za nové? Velký rozdíl je i mezi spotřebiči třídy A a A+++. Právě u ledniček může tento rozdíl činit až 70 % spotřeby (a logicky i nákladů).

JAK UŠETŘIT V DOMÁCNOSTI?

Chladnička třídy C 
– náklady na provoz každý den 25 Kč
Chladnička třídy A+++ – každý den pouze 25 haléřů  = náklady na provoz žárovky
3 mm silná námraza – o 75 % vyšší spotřeba nákladů 


VĚDĚLI JSTE,  ŽE…

Češi mají zažité používat elektrospotřebiče až do konce jejich životnosti. Není proto divu, že průměrné stáří spotřebičů v českých domácnostech je zhruba deset let. Ostatně, v přehledech odevzdaného elektroodpadu v roce 2014 zaujímají 70 % spotřebiče vyrobené před rokem 2005.

2. I při jízdě autem můžete šetřit

Dojíždíte do práce autem a bez automobilu se neobejdete ani při běžných každodenních nákupech? I provoz automobilu rodinný rozpočet zatěžuje. Jak mu ulevit? Myslete při jízdě na spotřebu. Průměrný český řidič za týden najezdí asi 500 kilometrů. Při úspoře 1 litru na 100 kilometrů tak může každý týden ušetřit zhruba 150 korun, měsíčně tedy až 600 Kč.

A jak snížit spotřebu? Už jen třeba tím, že budete pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách. Podhuštěné pneumatiky spotřebu výrazně zvyšují. Vyšší tlak v pneumatikách naopak spotřebu snižuje. Odborníci doporučují stav kontrolovat každých 14 dní.

Rozhodujícím je ale styl jízdy. Nejúspornější je ten, který odborníci označují za „klidný a předvídavý“. Motor zbytečně nevytáčejte, rozjezd na jedničku by měl být maximálně na délku auta, hned vzápětí řaďte vyšší stupně. A myslete také na to, že zvýšení rychlosti o 20 % znamená navýšení spotřeby paliva o 40 %.


NÁŠ TIP:

Přemýšlíte o pořízení nového auta? K financování nového vozu vám může pomoci autoúvěr od Hello bank!

3. V kuchyni peníze odtékají do odpadu

Nejúspornější myčky zvládnou umýt nádobí v 10 litrech vody. Mytím v dřezu spotřebujete 49 litrů. A omývání nádobí pod tekoucí vodou odpovídá asi 120 litrům vody! Investovat do kvalitní myčky se zvláště ve velkých rodinách vyplatí.

Vrátíme-li se k ledničkám a mrazákům, myslete na to, že už jen 3 milimetry silná námraza zvyšuje náklady na energii o 75 % – ostatně, proto jsou nové modely chladniček vybavené funkcí automatického odmrazování. A důležité je i místo, na kterém lednička stojí – v teplotách nad 20 °C (například v blízkosti sporáku) roste spotřeba energie o 6 % s každým dalším stupněm. Optimální spotřebu má pak tento spotřebič v okamžiku, kdy je zaplněný ze 70 %.

JAK UŠETŘIT V KUCHYNI?

Mytí v myčce = spotřeba 10 l vody
Mytí v dřezu = spotřeba 49 l vody
Mytí pod tekoucí vodou = spotřeba 120 l vody

Co se vaření týká, je nejúspornějším způsobem indukční vaření – to ale využívá jen 8 % Čechů. Ať už vaříte na plynu, nebo na sklokeramické desce nezapomínejte na poklice. Už při vaření 3 litrů vody můžete s poklicí ušetřit 1 korunu oproti vaření bez pokličky.

4. Netopte pánubohu do oken!

Jednou z největších položek rodinného rozpočtu jsou výdaje za vytápění. Ať už topíte ve vlastním kotli, nebo k vám teplo proudí od externího dodavatele, tvoří tahle položka nemalou část výdajů. Věděli jste, že jen změnou dodavatele energií, můžete ušetřit čtvrtinu nákladů? Tak velké jsou rozdíly na českém trhu. Spočítat si, zda se vám váš dodavatel energií vyplatí, můžete na některé z mnoha kalkulaček na internetu.

JAK UŠETŘIT V DOMÁCNOSTI?

Změna dodavatele energií 
– může ušetřit 25 % nákladů
Zateplení obvodového pláště – lze ušetřit 10 až 30 % nákladů na vytápění
Zateplení střechy – úspora až 10 % nákladů na vytápění
Výměna starých oken za nová – úspora10 % nákladů na vytápění

Nejefektivnější (ale co do investice nejdražší) způsob, jak snížit výdaje za vytápění, je zateplení. Zateplením obvodového pláště ušetříte 15 až 30 % nákladů na teplo, zateplení střechy tyto výdaje sníží o dalších 10 %, stejně tak výměna starých oken za nová, kterými v průměru utíká jen pětina tepla oproti starým.


NÁŠ TIP:

Spočítejte si návratnost investice do zateplení nebo nový oken a využijte Hello EKO půjčku na rekonstrukci bydlení.

5. I na drobnostech záleží!

Znáte to… korunka ke korunce. Nenechte utíkat vaše úspory v drobnostech, které můžete snadno změnit. Třeba hned.

Větrejte krátce a intenzivně, únik tepla bude minimální oproti permanentnímu větrání „na ventilačku“. Vyměňte staré žárovky edisonky za úsporné LED žárovky – jejich spotřeba je až o 85 % nižší. Zapomeňte na stand-by režim. U starších spotřebičů tvořil pohotovostní režim až 10 % nákladů na jejich provoz! Aktuálně ho sice reguluje směrnice EU, i tak vám ale poctivé vypínání všech spotřebičů může ušetřit až několik stokorun ročně.

Vyměňte klasické kohoutky za pákovou baterii. Nikdy před topení nestavte pohovku, nebo jiný kus nábytku, který bude teplo pohlcovat. A přemýšlejte i při nákupech potravin – vždyť průměrný Čech vyhodí zhruba třetinu všech potravin do popelnice.

Zdroj: Hello bank! by Cetelem