Jak na výběr oken

Sehnat jakékoliv okno či dveře už dávno není problém. Možnosti jsou nekonečné jak z hlediska použitých materiálů, rozměrových řad, kvality, estetických vlastností, tak co do nabídky tepelně technických parametrů. Potíž je pouze jediná: Výrobků a výrobců je mnoho, zatímco jasných kritérií a pravidel málo.

žena popíjející kávu u plastových oken
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Běžný zákazník proto může při vybírání okna velmi rychle nabýt dojmu, že si nevybere správně. Proto je důležité získat jasné a korektní informace o vlastnostech oken a o možnostech, které nabízí trh, a to nejlépe přímo od výrobce. Diskuse, zda okna dřevěná, plastová, či hliníková, je permanentní. Avšak polemika, zda do paneláku okno dřevěné, či plastové, smysluplná není. Každý druh má své odpůrce i zastánce, špičkové výrobky i zmetky.

styl oken
styl oken
styl oken

Rozhodne racionální hledisko, nebo pocit?

Zjednodušíme-li diskusi na toto téma, pak platí, že oknem musí být vidět, musí se jím větrat, nesmí jím utíkat více tepla než stěnou či střechou a nesmí uživateli znepříjemňovat život častou údržbou. Chceme-li skloubit uvedené požadavky, není orientace na trhu vůbec jednoduchá, protože materiálů a technologií je mnoho.

Jistá pravidla však platí obecně:

  • Každý výrobek by měl být certifikován, což dává určitý důkaz o kvalitě výrobku z hlediska tepelně technických a mechanických vlastností.
  • Záruční lhůta by měla být nejméně 5 let.
  • Zákazník by se měl obracet na takové výrobce, kteří svojí kapacitou, technickým zázemím a sortimentem profilů dávají možnost výběru a garantují dodržení záruční doby.
  • Optická kvalita mnohdy napoví hodně o úrovni výrobku a o technologii, kterou byl zpracován.
  • Důležitá je variabilita systému z hlediska statiky, trvanlivosti, barevnosti a světlostálosti.
  • Cena by se měla vztahovat k přesně popsanému výrobku a montáž by měla být prováděna v souladu s návodem.

Výrobci oken ze dřeva se potýkají s kvalitou zpracovávaného materiálu a s jeho cenou, životnost nátěrových hmot je navíc časově velmi omezena. Výrobní technologie je drahá a energeticky náročná. Kvalitní dřevěné okno je proto luxusní výrobek, který je nám od přírody velmi blízký, ale je podstatně dražší než okno z PVC. V přepočtu na metr čtvereční plochy jednokřídlového okna otevíravého i sklápěcího je cenový rozdíl dřevěného oproti plastovému asi 1500 Kč.

Pozice plastařů je snazší. Plastové profily se vyrábějí v mnoha typech, barvách a dekorech za přijatelné ceny. Technologie je jednodušší. Zkušenosti s plastovými okny jsou však v tuzemsku takřka nulové, chybí norma. Hlavní argument v jejich prospěch většinou zní: Nemusí se natírat.

Užitná hodnota hliníkových oken je pro běžného zákazníka vyšší, než potřebuje. Nejlepší materiál je zhruba dvakrát dražší než plast, a hodí se proto zejména do extrémně namáhaných míst a do prestižních staveb.

Plast sice nezní hezky…

… ale hovoří pro něj mnohé – zejména stovky tuzemských výrobců, množství železobetonových budov a statisíce sídlištních bytů, jejichž okna dosluhují. Objem výroby plastových oken je zárukou jejich dalšího zdokonalování. Přitom za nepatrně vyšší cenu už dnes výrobci nabízejí velmi kvalitní produkty.

Patří mezi ně například okna se středovým těsněním, která jsou téměř ve všech parametrech lepší než okna s těsněním naléhávkovým. Mají masivnější (pevnější) profil, menší tepelnou prostupnost, vyšší zvukový útlum, menší zatékavost a možnost instalace základního větracího systému. Ten řeší nežádoucí pocení skel a potřebnou výměnu vzduchu v jinak dokonale utěsněných místnostech. Jedinou nevýhodou středového těsnění je obtížnější čištění spodního vlysu na rámu.

Tepelně izolační vlastnosti oken do značné míry závisí na použitých dvojsklech. Rozdíl nákladů na sklo se sníženou emisivitou činí oproti standardním dvojsklům pouze 250 Kč. U rodinného domku se zasklenou plochou dvacet metrů čtverečních se tak náklady zvýší o 5000 Kč. Například při vytápění elektrickými přímotopnými radiátory zaplatí úspory tepla takovou investici za jedinou topnou sezonu.

Záleží skutečně jen na zákaznících, zda se budou chtít dopracovat k potřebným informacím a podle nich si za výhodnou cenu pořídit kvalitní a jejich představám a potřebám odpovídající okna.

Zdroj: Oknadvere