Jak vyřešit malou koupelnu v paneláku?

Panelákové koupelny jsou většinou malé a svými rozměry nedovolí vysněný luxus. Ovšem vždy existují kompromisy a šikovná řešení, které dovedou i z malého prostoru vykouzlit útulnou koupelnu s vámi požadovanými prvky.

žena ve vaně
Ilustrační foto / Zdroj: Samantha Hurley from Burst

Vana nebo sprcha?

Pokud je vaše paneláková koupelna opravdu malá a neuvažujete o změně jádra, tak musíte udělat kompromisy. Měli byste zvážit, zda není výhodnější malou nepohodlnou vanu nahradit luxusním sprchovým koutem se sedátkem. Navíc tyto zařízení jsou často multifunkční. Využívat je lze nejenom ke sprchování, ale i jako saunu, či páru.

Připravili jsme pro vás i další tipy, přečtěte si Sprchové dveře: Jaký způsob otevírání zvolit?

Vyžadujete-li vanu a ze svého záměru nehodláte upustit, tak se soustřeďte na vany, které nejvíce využijí prostoru (nemají mnoho odkládacích ploch…). Vany v paneláku jsou nejčastěji umístěny po celé délce koupelny. Rozhodně vám doporučujeme pořídit i sprchu. Nemusíte kupovat celé sety, jste-li zruční, tak si jednotlivé komponenty dokoupíte a například sprchu doděláte.

3v1 - toaleta, bidet, sprcha
malá moderní vana
umyvadlo s kohoutkem na boku

Jak obložit malou koupelnu moderně?

Obklady vám mohou opticky značně pomoci. Světlá barva v kombinaci s výraznými prvky opticky zvětší prostor a zvýrazní důležité prvky. Je důležité, abyste se ve vaší koupelně cítili dobře, a proto vybírejte citem. Vyhnout byste se měli pouze obyčejné bílé, která již není v módě. Naopak velké obklady jsou trendy. Ovšem v malých koupelnách je nutná jejich kombinace s malými.

Využít můžete i dlažby. Jste-li majitelem opravdu malé koupelny, tak se nabízí velmi užitečná možnost. Dlažbu kvalitně vyspárovat a obložit neklouzavým povrchem. Následně stačí udělat jen odtokový kanálek a váš sprchový kout je hotov. Žádná vanička, žádná složitá zástěra. Navíc pokud se zrovna nesprchujete, tak můžete využít větší část prostoru.

Jak zařídit malou panelákovou koupelnu?

Do malých koupelen dejte jen to nejnutnější. Náhradní ručníky, osušky, případně přípravky pro čištění koupelny umístěte jinam. U koupelen se nabízí využití prostoru pod, případně vedle umyvadla. Vše ostatní řešte nástěnnými poličkami. Například skleněné odkládací plochy zavěšené na zeď jsou velmi efektivní. Dávejte si pozor, abyste výrazně neomezili prostor pro pohyb.

Zdroj: inKoupelna