Jakou barvu do ložnice? Spánek podporuje modrá

Nevíte jakou barvu do ložnice? V rozhodování vám možná pomůže studie známého hotelového řetězce.

spící žena v modré ložnici
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Studie hotelového řetězce Travelodge zaměřená na kvalitu spánku hostů prokázala, že na kvalitu spánku mají velmi pozitivní vliv modrá a zelená barva. Obě barvy působí uklidňujícím dojmem, uvolněná mysl je přitom základem pro dlouhý hluboký spánek.

V žebříčku oblíbenosti mezi milovníky spánku následují modrou barvu tmavší odstíny žluté, následované již zmíněnou zelenou barvou. Na chvostu žebříčku popularity barevných odstínů v ložnici se pak nachází růžová, hnědá a šedá barva. Poslední dvě zmíněné barvy mohou podle psychologů navozovat depresivní dojmy a jejich použití v ložnici byste se tak měli vyvarovat.

Pokud Vám mezi výše zmíněnými barvami chybí oranžová tak vězte, že ta patří mezi nadprůměrně oblíbené barvy do ložnice. Důvod? Oranžová barva údajně podporuje trávení a pomáhá uvolňování mysli a svalů, což je ideální kombinace pro kvalitní spánek.

Zajímavá čísla z průzkumu Travelodge:

  • 58 % dotázaných, kteří mají v ložnici modrou barvu, se budí s dobrou náladou
  • 22 % dotázaných, kteří mají v ložnici zelenou barvu, se budí s dobrou náladou a plni sil
  • lidé, kteří mají v ložnici šedou barvu, tráví v posteli nejvíce času online nákupy
  • lidé, kteří mají v ložnici světlé odstíny barev, patří nejčastěji mezi workoholiky

Pokud je Vaší prioritou zdravý spánek, zvažte jako barvu do vaší ložnice modrou či zelenou. V případě, že máte kromě spánku i jiné priority (uvolnění mysli, podporu mozkové a fyzické aktivity), začněte si Vaši ložnici představovat ve stříbrné barvě a různých světlých odstínech.

Samozřejmě, nejde pouze o odstín interiérových barev na zdech, ale také o barvy nábytku, podlahy či bytových doplňků. I při jejich výběru byste se měli řídit tím, co od ložnice očekáváte – podporu kvalitního spánku, mozkové aktivity apod. Pokud si nejste jistí s tím, aby vše ladilo dohromady, zvažte návrh interiéru od profesionála. Zapomenout byste také neměli na správný výběr matrace.

Zdroj: Travelodge