Kapesné pro děti: Vše, co byste měli vědět

Je dobrý nápad dávat dětem kapesné? A jak by mělo být vysoké? Tuhle otázku řeší rodiče nejen menších dětí, ale také středoškoláků, a dokonce i vysokoškoláků. Rozhodli jsme se proto zpracovat kompletního průvodce kapesným. Pojďte se podívat, jak nastavit už na začátku pravidla tak, abyste byli spokojení vy i vaše dítě.

holčička strkající peníze do prasátka
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Kapesné aneb dobrý sluha, ale zlý pán

Myslíte si, že kapesné slouží jen k tomu, aby si dítě mohlo koupit, co chce? Ne tak docela. Má také výchovnou funkci. Vaše ratolest se totiž díky němu naučí spořit a pozná hodnotu peněz. Kapesné ale pomůže i rodičům – jako názorná ukázka toho, že i dospělí musí hospodařit s omezeným rozpočtem.

Aby kapesné plnilo svůj účel, musí být jeho výše přiměřená věku dítěte. Pokud to s částkou přeženete, můžete vychovat rozmazleného potomka, který  má nereálná očekávání a přání.

Výše kapesného: Kolik je podle odborníků tak akorát?
 
První stupeň ZŠ 10–50 Kč týdně
Druhý stupeň ZŠ 200–400 Kč měsíčně
Střední škola 400–800 Kč měsíčně
Vysoká škola 600–1000 Kč měsíčně
 
V případě, že máte doma šikovného předškoláka, můžete mu dávat 10 korun na týden. U středoškoláků a vysokoškoláků se předpokládá, že si na svou útratu přispějí sami penězi z brigády.

Kdy je ten správný čas na první kapesné? 

Mnoho rodičů si myslí, že vyplácení kapesného by se nemělo uspěchat. Vždyť dítě přece tráví většinu času s nimi, a tak mu mohou koupit vše, co potřebuje. To je ale omyl. Aby se ratolest naučila znát hodnotu peněž, musí si vyzkoušet placení na vlastní kůži.

A kdy je ten správný moment? Peníze je vhodné dětem dávat v momentě, kdy jsou schopné pochopit jejich princip a umí si je spočítat. Z toho vyplývá, že je vhodné začít přibližně kolem šestého roku věku.

Nastavte si pravidla hned na začátku

S prvním kapesným nastavte pevná pravidla, která budete dodržovat. Nejprve se domluvte na tom, jak často bude dítě kapesné dostávat. Předškolákům a dětem na prvním stupni se doporučuje kapesné dávat jednou týdně. Starším dětem, které už si jsou vědomé všech důsledků, pokud peníze utratí najednou, potom částku dávejte jednou za měsíc. Máte před výplatou a kapesné je velký zásah do vašeho rozpočtu? Potom nechoďte kolem horké kaše a vše v klidu dítěti vysvětlete.

Větší sumu ukládejte stranou

Pamatujte, že dítě má právo utratit peníze tak, jak chce. Vy ho pouze směřujte ke správnému rozhodnutí a poraďte mu, na co šetřit. Pokud vaše dítě dostává další peníze od babiček, může se stát, že si během krátkého času našetří větší částku. 

Obecné pravidlo říká, že cokoli nad 1000 Kč by nemělo zůstat na dosah dětské ruky. Pokud nechcete mít peníze u sebe, existují i jiné cesty – od prasátka až k dětským účtům.

Je dobré, když si ratolest nejprve rozmyslí, na co bude šetřit. S motivací bude částka v prasátku nebo na účtu přibývat rychleji. Co třeba nové kolo, telefon nebo vysněná hračka? V tomto případě vyjděte dítěti vstříc a nabídněte, že část drahé věci zaplatíte. Tím zvýšíte i jeho motivaci a další šetření potom půjde snadněji.

Vlastní účet: Ohlídejte, za co dítě utrácí

Účet má ještě další a daleko zásadnější význam. Jako rodič totiž můžete kontrolovat pohyby, které na něm proběhly. Není ovšem dobré porušovat soukromí bezdůvodně a za každou utracenou položku dítě vyslýchat. Když ale školák nebude věčně vycházet, začnou se vám ztrácet peníze z peněženky, nebo se dítě stane problémovým, budete podle utracených peněz vědět, v čem je problém.

Pro starší děti na středních školách a vysokoškoláky bývá účet s platební kartou už zvykem. Především pokud dítě dojíždí na koleje nebo na internát. Má to ještě jednu výhodu – peníze se dostanou k budoucímu majiteli kdykoli – i když se například na víkend student nevrátí domů. U účtu lze nastavit limit, takže máte jistotu, že potomek neutratí majlant.

Pozor, pod pojem kapesné máme na mysli pouze peníze pro čistě osobní výdaje dítěte. A co kapesné není? Jedná se o peníze na:

– jídlo a pití,
– kredit nebo paušál na volání,
– ubytování,
– dopravu, 
– zájmové činnosti,
– oblečení, obuv atd.

Peníze za známky? Raději ne

Přemýšlíte, že své dítě začnete motivovat pomocí peněz k lepším výsledkům ve škole? To podle odborníků není dobrý nápad. A stejné je to i s penězi za pomoc v domácnosti. Dítě by si mělo uvědomit, že ne vše se dělá pouze pro peníze. O dobré známky se snaží pro sebe, drobné domácí práce jsou zase jednou z jeho povinností. A navíc se vám nestane, že později uslyšíte: „Vyluxovat? A za kolik?“