Kovový zahradní nábytek

Kovový nábytek, jakožto alternativa plastu a dřeva, z nichž se zpravidla zahradní nábytek vyrábí, má své výhody. Podívejte se jaké.

kovový zahradní nábytek
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

První modernější zahradní nábytek, který se začal v hojné míře používat na českých zahradách byl z plastu. Tento materiál byl v té době hodně populární a jiný nábytek určený pro venkovní použití se nevyráběl. Předností plastu byla jeho lehkost – která je ale na úkor pevnosti. Navíc plast není zrovna materiál, kterým bychom si chtěli „zdobit“ zahradu.

Jistě jste se už setkali s nábytkem, který byl vyroben celý z kovu – ať už v moderní podobě z lehké oceli, nebo kované, které se hodí spíše na chalupy a venkovské zahrady.

Kovový nábytek má kromě svých dobrých vlastností i jednu špatnou – je na dotek chladný a pocitově nepříliš příjemný. Což nevadí v horkých dnech, ale večer nebo v chladnějším období už je sezení na takové židli nepříjemné – cítíme, jak nás kov studí. Řešením mohou být např. polstrované sedáky, které lze koupit v mnoha barevných variantách, tak aby se hodily k vašemu nábytku.

zahradní kovové lehátko

K dostání je také nábytek z kovu opatřený výpletem buď z plastových vláken, anebo ratanu. Není to však kombinace, která by se vyskytovala příliš často.

Výhodou kovu je jeho tvarová stálost, odolnost a v případě trubek i relativní lehkost. Není proto divu, že je na trhu i nábytek, který spojil tento materiál se dřevem. To je díky svým vlastnostem a přírodnímu původu velice oblíbené.

zahradní kovová židle

Výsledkem tak je zahradní nábytek, který má kovovou konstrukci (nejčastěji z nerezové oceli), ale sedáky jsou vyrobeny ze dřeva. Tato kombinace je ideální z pohledu životnosti – ocelová konstrukce je takřka nezničitelná, zvláště při použití nerezové oceli, zatímco dřevo dodává nábytku přírodní vzhled a dá se v případě potřeby snadno opravit nebo vyměnit.

Výhodou je především fakt, že takovýto nábytek je velice příjemný na používání – židle nestudí, není potřeba používat polstry apod.

Jak ošetřovat dřevěné části zahradního nábytku?

Dřevěné části nábytku se doporučuje pravidelně napouštět speciálním teakovým olejem, který je k dostání u většiny výrobců tohoto nábytku, nebo ve specializovaných e-shopech. Stejným způsobem se ošetřuje i takový zahradní nábytek.

Při výběru tohoto typu zahradního nábytku je dobré se zajímat o to, jaké dřevo bylo na výrobu použito. Někteří výrobci ve snaze ušetřit používají měkká dřeva jako např. smrk, který nemá zdaleka takovou životnost, jako dřevo tvrdé – akát, teak apod.

Kovový zahradní nábytek se hodí spíše na zpevněný povrchterasy, betonovou dlažbu, podlahová prkna apod. V trávě by se nohy nábytku propadaly do země – toto je potřeba mít při výběru na zřeteli.

zahradní kovový bar na kolečkách

Kombinace kovu a dřeva přináší novou módní vlnu do českých zahrad. Jde o esteticky zajímavý a neokoukaný nábytek, který se může stát ozdobou i Vaší zahrady.

Zdroj: xStavba