Levné vytápění s topnými rohožemi

Topení je nezbytnou součástí každého domu. Požadavkem poslední doby není pouze tepelná pohoda, ale také cena tepelné energie. Vytápění elektrickým nebo plynovým kotlem je neekonomické, což je zřejmé z každoročního účtu za energie. Pokud stavíte nebo rekonstruujete a rozhodli jste se vyměnit kotel za úspornější zdroj vytápění, jsou topné rohože tím pravým řešením.

topná rohož
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Místnost je díky topným rohožím vytápěna „přes podlahu“, od níž jde příjemné teplo, a vy se nemusíte dívat na nevzhledné radiátory, které jen zbytečně zabíraly místo. Vytápění topnými rohožemi patří navíc k úsporným a levným možnostem vytápění moderního rodinného domu, přestože využívají jako zdroj energie elektřinu.

Instalace topných rohoží

Topné rohože si můžeme představit jako pásy se zabudovanými topnými kabely, které jsou většinou dodávány v rolích, což usnadňuje jejich pokládku. Rohože obsahují samolepící pásy, díky kterým se snadno přilepí na podkladovou desku (např. beton). Když jsou topné rohože upevněny na podkladové desce, zafixují se ještě speciálním lepidlem, po jehož zaschnutí se pokládá podlahová krytina. Jejich instalace tak není vůbec složitá a zpravidla ji zvládne každý domácí kutil.

Jakou podlahu pro podlahové vytápění?

Ne každá podlaha je pro zakrytí topných rohoží vhodná! Problém může vzniknout například při pokládce dřevěné podlahy – dřevo se totiž vysušuje a stále pracuje. Pokud tedy toužíte po dřevěné podlaze, vybírejte takové dřevo, které je uzpůsobeno pro podlahové vytápění. To samé lze doporučit i v případě plovoucí (laminátové) podlahy. Některé druhy laminátu totiž neodolají teplotám vyšším 26 °C a mohou popraskat.

Pro zakrytí topných rohoží jsou také nevhodná linolea. Naopak lze doporučit koberce bez PVC podložek a pochopitelně keramickou nebo kamennou dlažbu, která má výborné izolační vlastnosti.

Do jakých místností se hodí topné rohože?

Topné rohože lze použít v podstatě v každé místnosti bytu nebo domu, a to i v koupelnách. Topné rohože do koupelen jsou vyráběny s ochranným povrchem, jenž zabraňuje případnému styku topného kabelu s vodou.

Vytápění podlahy oceníte ale i v dalších místnostech vašeho domu nebo bytu. Ideální jsou například do kuchyně (při vaření už vás nebudou dlaždičky studit do nohou) nebo do dětského pokoje (děti si budou moct hrát na podlaze, aniž by se nachladily).

Topné rohože je ale možné použít i do dalších místností, jako je například pracovna nebo ložnice. Jejich velkou výhodou je, že topí rovnoměrně po celé místnosti, a tak se vám již nestane, že na jedné straně pokoje bude teplo a na druhé chladno. Vyhnete se také tomu, že vás při rozestavování nábytku budou omezovat radiátory.

Výhody a nevýhody topných rohoží

Co od topných rohoží můžete čekat? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Výhody topných rohoží

  • levný zdroj vytápění
  • snadná instalace
  • rovnoměrné vytopení místnosti
  • rozestavění nábytku není omezeno radiátory

Nevýhody topných rohoží

  • omezenější výběr podlahové krytiny (ne všechny krytiny jsou vhodné pro podlahové vytápění)
  • vyšší pořizovací cena

Vyšší cenu za pořízení topných rohoží ale brzy vykompenzují nižší náklady na vytápění. Topné rohože je možné navíc instalovat svépomocí, čímž odpadají výdaje na zaplacení firmy, která by instalaci prováděla.

Zdroj: TopneRohoze