Montáž nopové fólie kolem domu

Na následujících řádcích se dočtete vše, co jste potřebovali vědět o nopové fólii – k čemu slouží, proč je výhodná, proč si pořídit ukončovací lištu a na čem závisí její cena.

nopová folie
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Co je to nopová fólie a její použití

Fólie s nopy je fólie vyrobená z vysokohustotního polyetylénu která je opatřena výstupky (nopy), které mohou být různě vysoké, nejčastěji se používají fólie s nopy vysokými 8 až 10 milimetrů. Nopové fólie se používají především v oblasti hydroizolací staveb kde slouží jako ochrana před poškozením zdiva.

Výhodou nopové fólie je to, že odolává plísním, vlhkosti i prorůstání kořenů které by mohli způsobit poškození stavby. Fólie s nopy je schopná nahradit izolační přizdívku. Výhodou fólie s nopy je i to, že je velmi účinnou ochranou proti radonu.  Nopy vytvoří mezi folii a zdivem mezeru která zaručí odvětrávání a vysokohustotní polyetylén zabrání pronikání radonu do stavby. Výhodou nopových folii je i to, že jsou velmi odolné vůči výkyvům teplot a běžně odolávají teplotnímu rozmezí od mínus čtyřicet až do osmdesát stupňů celsia.

Montáž nopové fólie a ukončovací lišta

Nopová fólie se upevňuje na již provedenou hydroizolaci speciálními hřeby pro připevňování fólie s nopy. Tyto hřeby jsou opatřeny hlavou o velikosti a tvaru nopu která je plastová a tím je i chráněna vůči korozi a proniknutí pod nopovou folii. Ideálním ukončením nopové fólie je její překrytí lištou, která zabrání vnikání vody a případných nečistot jako je štěrk mezi folii a hydroizolaci.

Pokud po provedení hydroizolace budete provádět zateplení fasády, je vhodné překrýt konec nopové fólie extrudovaným polystyrenem který je rovněž odolný vůči nasákavosti a navíc tepelně izoluje patici stavby.

Nopová fólie se dodává v různých šířkách a ve většině případů v rolích o délce dvaceti metrů. Vzhledem k tomu, že použití fólie s nopy ochrání zdivo vůči působení vlhkosti, je nopová fólie vhodnou náhradou předezdívek a dokáže prodloužit životnost stavby a ochránit jí proti vlivům vody, plísní ale i před mechanickým poškozením například prorůstajícími kořeny stromů které mohou poškodit obvodové zdivo stavby.

Cena nopové fólie

Fólie s nopy se vyrábí v mnoha provedeních lišící se jak výškou či tvarem nopů, tak i sílou samotné fólie, což se samozřejmě odráží i v ceně nopové fólie.

Zdroj: xStavba