Nepodceňujte revizi plynového kotle

Otravy oxidem uhelnatým z vadných karem a jiných spotřebičů může končit tragicky. A přitom těmto událostem jde jednoduše předejít.

Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Vytápění zemním plynem je nejrozšířenějším způsobem vytápění. Zajišťuje ho většinou plynový kotel, který má na starost i ohřev teplé vody.

V rodinných domech bývají tyto spotřebiče umístěny v oddělených místnostech – prádelna, kotelna, technická místnost apod., kdežto v bytech jsou nejčastěji v kuchyních či koupelnách, tj. tam, kde se běžně nachází lidé.

Plynový spotřebič funguje na principu spalování zemního plynu, který je do něj přesně dodáván. Jak známo, podmínkou hoření je kyslík, který si spotřebič bere ze svého okolí – v našem případě z místností, kde se běžně pohybujeme.

Problém může nastat, pokud je místnost nevětraná nebo pokud je spotřebič vadný a plyn nespaluje tak, jak by měl. Příčinou špatného spalování může být i poškozená spalinová cesta.

Při nedokonalém spalování totiž může docházet k uvolňování oxidu uhelnatého. To je plyn, který je pro lidský organismus toxický a je zrádný v tom, že není vidět a je zcela bez zápachu.

Jeho přítomnost dokáží spolehlivě zjistit speciální čidla, která se v poslední době začala vyrábět i pro běžné spotřebitele.

Jak často dělat revizi plynového kotle?

Je obecně známé, že plynové spotřebiče by měly být pravidelně kontrolované alespoň jednou ročně. Bohužel se tak děje jenom zřídkakdy, příp. až spotřebič přestane fungovat.

Doporučujeme tak pravidelně nechávat plynové spotřebiče kontrolovat odborníkem. Stejně tak při jakýchkoli pochybnostech o správné funkci (nadměrná hlučnost, praskání, zápach apod.) spotřebič raději nepoužívejte a nechejte jej zkontrolovat.

Firmy provádějící servis plynových kotlů a zařízení najdete v každém trochu větším městě. Většinou nabízí i související činnosti, jako třeba instalatérské práce, projekty vytápění apod.

Zdroj: xStavba