Než si pořídíte dřevěnou pergolu na zahradu

Zahradní pergoly se stávají stále častěji neodmyslitelnou součástí zahrad a zahrádek. Pergoly mohou mít nejrůznější tvary a velikosti. Od jednoduchých mřížek nebo oblouků až po rozlehlé konstrukce, zastřešující rozsáhlé plochy. Co byste o nich ale měly vědět než si je pořídíte?

dřevěná pergola na zahradě
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Co je pergola?

Jde o dřevěné stavby, které v zahradě vytvářejí místo k odpočinku a mohou také chránit místo pod nimi před deštěm a větrem.

Pergoly jsou vyráběny v drtivé většině ze dřeva. Buď ze dřevěných hranolů, anebo kulatiny – v závislosti na rázu celé zahrady a okolí.

Jak zastřešit pergolu?

V každé zahradě může pergola poskytnout příjemné zákoutí pro letní posezení. Pokud se rozhodneme pro zastřešenou pergolu, nebude vadit ani menší přeháňka. Navíc pod takovou pergolou lze schovávat věci, kterým by jinak déšť dost vadil, jako třeba dřevěný zahradní nábytek.

Na zastřešení lze použít např. oblíbené polykarbonátové desky, které zároveň díky čiré barvě propouští maximum světla. Další možností je mít střechu zastřešenou přírodně – to znamená nechat ji zarůst popínavými rostlinami, které časem vytvoří souvislou vrstvu, často s nádhernými květy.

Kotvení sloupků pergoly

Pergola se skládá ze svislých sloupků, které nesou vodorovnou konstrukci pergoly, tvořenou zpravidla krokvemi a latěmi. Po stranách mohou být ještě další prvky, například tzv. treláže, což jsou dřevěné, příp. kovové konstrukce, které poskytují oporu popínavým rostlinám.

Sloupky lze do země kotvit mnoha způsoby. Doporučujeme vyhnout se dřív běžně používanému způsobu vykopat jámu, do ní vložit sloupek a díru zahrnout zeminou. I pokud bude hranol impregnovaný, uložením v zemině časem uhnije. Daleko sofistikovanější je uložení sloupků tak, aby dřevo nepřišlo s podložím do styku.

Toto je řešeno zpravidla kovovými (pozinkovanými) příložkami a profily, označovanými jako tesařské kování. Díky tomu je dřevo dokonale chráněno před hnilobou a výrazně se zvyšuje životnost celé konstrukce.

Pergoly se doporučuje impregnovat fungicidním prostředkem, který zabrání dřevokaznému hmyzu a houbám v napadení dřeva. Jako konečnou povrchovou úpravu volíme zpravidla barvy na dřevo nebo speciální lazurovací laky.

Jak na pergolu

Pokud se rozhodnete mít pergolu na své zahradě, máte několik možností, jak to udělat. Je možné zadat celou zakázku firmě, která se o kompletní realizaci postará. To je však nejdražší varianta a je potřeba také myslet na to, že v plné stavební sezóně mají firmy nasmlouvané zakázky dlouho dopředu.

Další možností je stavba svépomocí, která vyžaduje poměrně slušnou zručnost a také potřebné nářadí, aby byl výsledek uspokojivý.

Ideálním řešením pak je koupit si pergolu ve formě stavebnice, kterou si na vaší zahradě sami sestavíte.
Tento systém je výjimečný svojí variabilitou – ať už chcete pergolu jenom jako opěrný oblouk pro popínavou rostlinu nebo zastřešené posezení v rohu zahrady.

Jednotlivé prvky si zakoupíte přesně podle výsledného rozměru a na místě sestavíte. Dodávají se v hoblovaném stavu, stačí je pouze sesadit a opatřit libovolným nátěrem.

Zdroj: Vladeko