Než si vezmete hypotéku

V minulosti bylo získání hypotéky velmi obtížným procesem. Člověk musel několikrát navštívit banku, kde trvalo spoustu času, než došlo k jejímu schválení. V dnešní době však máte i díky internetu možnost zajistit si hypotéku mnohem snadněji.

než si vezmete hypotéku
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Před tím, nežli se rozhodnete vzít si hypoteční úvěr, rozhodně je dobré využít hypoteční kalkulačky. Doporučujeme využít hned více online kalkulaček. Některé se totiž jen tváří nezávisle. Dále, co byste měli ještě vědět:

3 parametry hypoték, které vzít v úvahu

Hypotéky u jednotlivých bankovních i nebankovních společností mají různě nastavené parametry, liší se například výší úrokových sazeb, dobou splatnosti a výší pravidelných měsíčních splátek. Právě tyto tři základní parametry byste měli u každé hypotéky porovnat.

Výběr hypotéky podle účelu

Je zde také ke zvážení několik druhů hypoték. Mezi ty dnes velmi populární, mezi kterými se lidé dost často rozhodují, jsou klasická účelová hypotéka a bezúčelová americká hypotékaPři výběru záleží na tom, co chcete hypotékou financovatnového bydlení, rekonstrukci stávajícího domova či jiné záležitosti.

Refinancování hypotéky

Pakliže již máte u některé z bank uzavřenou hypotéku z minulosti, může se vám zdát, že za ni dnes platíte zbytečně vysoké úroky. V tom případě je na místě zauvažovat nad tím, zda by nebylo rozumnější nechat si sjednat refinancování hypotéky. Dojde tak vlastně k uzavření nové hypotéky, která umoří tu starou, ovšem budete mít lepší podmínky, nižší úroky či kratší nebo naopak delší dobu splatnosti. Hypotéka tak pro vás díky refinancování bude šitá mnohem více na míru.

Zdroj: FBO