Panelákový byt versus novostavba

Přemýšlíte, zda koupit novou nemovitost v podobě bytu a rozhodujete se mezi panelákem nebo novostavbou? Věřte, že novostavby budou mnohem kvalitnější oproti starším panelovým domům.

srovnání paneláku a novostavby
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Novostavby musí totiž oproti starým panelovým domům splňovat už různé normy a nařízení.

Dispozice bytu

Hned na úvod je to nejdůležitější a to zásady pro dispozice bytu. Řídí se normou ČSN 73 4301-Obytné budovy. Je zde definováno například:

●     šíře průchodu v koupelně mezi vanou, umyvadlem a otopným tělesem

●     minimální velikost WC a vzdálenosti od stěn a dveří

●     pro kuchyň žádné speciální požadavky nejsou

Norma ČSN 73 4301 také uvádí jaké místnosti a prostory musí nové byty obsahovat. V každém bytě v novostavbě už musí být následující prostory:

●     vstupní

●     pro vaření

●     pro uskladnění potravin

●     pro osobní hygienu

●     pro umístění záchodové mísy

●     pro uložení úklidových předmětů

Nové byty musí splňovat nejen tyto normy, ale i mnoho dalších podmínek. Při stavbě panelových domů se tyto věci v minulosti tolik neřešily.

Hluk v bytě

I když prostor je důležitý, tak nedodržení nějaké vzdálenosti o pár centimetrů nebude tak závažné, jako hluk, který se šíří ze společných prostor, nebo od sousedů. Pro šíření hluku také platí pravidla, které by neměly být překročeny.

Konkrétně se během stavby nových bytů řeší dva typy neprozvučnosti:

a) Kročejová neprůzvučnost, která řeší hluk z chodby a z podlah při chůzi.

b) Vzduchová neprůzvučnost, která zase řeší šíření hluku vzduchem skrz konstrukci.

V novostavbě se Vám tak nestane, že se vzájemně se sousedy uslyšíte jako přes dveře. U panelákových bytů je bohužel toto jejich neduhem.

Okolí domu

Norma ČSN 73 4301 také řeší okolí domu. Především aby nedocházelo ke stavbě dalších domů v těsné blízkosti. Je zde definováno kolik zeleně má být v okolí domu, kolik parkovacích stání má být pro majitele bytů a kolik pro návštěvníky, kteří přijedou. Právě zeleň a parkovací stání bývá častým problémem u starých panelových domů. U novostaveb je vše nastaveno, aby byly přesně splněny normy.

Zdroj: xStavba