Podle čeho vybírat vysavač

Sáčkový, bezsáčkový, multifunkční, ruční, tyčový, robotický… Jaký typ vysavače se hodí právě do mé domácnosti? A která značka je ta nejlepší? Na to se ptá každý z nás většinou několikrát za život.

vysavač vysávající konfety z koberce
Ilustrační foto / Zdroj: Unsplash

Vždy záleží na okolnostech – jiný vysavač si vybere obyvatel garsonky, jiný rodina s malými dětmi ve velkém domě a k určitým parametrům musí přihlížet také majitelé psů nebo alergici. Limitující může být i cena vysavače. Na trhu jsou modely od několika stokorun i super přístroje za desetitisíce korun.

Velikost vysávané plochy

Všeobecně platí, že pro větší byty, obzvlášť s koberci, jsou vhodné podlahové vysavače. Ruční nebo tyčové se slabším výkonem, ale praktické k použití, uplatníte v malém bytě s holými podlahami nebo jako doplněk pro úklid exponovaných prostor.

Každodenní zátěž kuchyně

Máte-li malé děti, určitě využijete pro pravidelný úklid kuchyně ruční nebo tyčové vysavače, které jsou napájené akumulátorem a nepotřebují přívodní šňůru. Některé lze i transformovat na podlahové přístroje. Ty nejlepší zvládají i vysávání tekutin a bývají vybaveny dobíjecím stojánkem s možností připevnění na stěnu. Z internetových diskuzí můžete zjistit, které značky se spotřebitelům osvědčily nejvíce.

tyčový vysavač vhodný pro rodiny s dětmi

Sáčkové nebo bezsáčkový vysavač?

Tak toto je velké téma. Bezsáčkové vysavače sice nevyžadují investice navíc (do sáčků) a mívají originální design, ale s jejich čištěním je poměrně dost práce. Jejich nádoby se mají pokaždé vysypat a několikrát měsíčně vymýt a nechat vyschnout. Dražší modely však odstraní až 99 % prachových částic.

Kompromisem se zdají být sáčky do vysavače pro opakované použití, ale dle zkušeností se nedají hygienicky vysypat a časem ztrácí pevnost.

Vzhledem k široké populaci alergiků se jeví nejpraktičtější vysavač se snadno vyměnitelnými, cenově dostupnými sáčky. Většinou je stačí vynést do odpadu jednou za měsíc či dva. Na výběr jsou i speciální vysavače pro odstraňování chlupů zvířat a modely s extra objemným sáčkem. Možné je i mokré sání, tedy vyprání koberců či vytření podlahy vysavačem.

Lákadlo robotického úklidu

První robotické vysavače stály desetitisíce korun, a dnes už je koupíte i za pár stovek. Kvalitativní rozdíl mezi levnými a drahými modely je ovšem obrovský. Dražší modely mají integrovanou kameru nebo senzory, HEPA filtry a jiné funkce, díky nimž vysávají podstatně efektivněji.

Cena, ergonomie a další ukazatele

Kromě systému ukládání nečistot se posuzuje také poměr ceny a kvality vysavače, jeho sací výkon, hmotnost, hlučnost, ovládání, délka kabelu a ergonomie použití. Pro spokojenost s úklidem je klíčové dobré přilnutí hubice k podlaze.

Zdroj: Enthusiast