Přechod k jinému dodavateli elektřiny či plynu

Chcete se co nejvíce vyhnout zdražování energií? Zvažte změnu dodavatele. Můžete si tak zajistit levnější elektřinu či plyn a nárůst cen tolik nepocítíte.

dodavatel energií
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Změna dodavatele elektřiny či plynu je poměrně jednoduchá záležitost, kterou si můžete zajistit levnější energie a hlavně ušetřit. V dnešní době si můžete svobodně vybrat, od koho budete plyn nebo elektřinu odebírat. Je to dáno i tím, že existuje více firem, které se dodávkami zabývají. Konkurence pak může nabízet lepší cenu. Chytře se tak dá vyhnout i zdražování, protože když ušetříte změnou, tak se vás nárůst ceny až tak nedotkne.

Pokud se rozhodnete změnit dodavatele, tak je dobré vědět pár užitečných věcí. Změna dodavatele plynu stejně jako elektřiny je bezplatná, takže by po vás nikdo neměl chtít poplatky, najdete to v zákoně. Přejít k jiné společnosti můžete vždy nejdříve po 6 měsících odběru od stávajícího dodavatele. Je nutné si pouze ohlídat výpovědní lhůty u stávajících smluv, abyste se vyhnuli placení sankcí.

Změna dodavatele elektřiny či plynu

Jak už jsme se zmínili, přechod k jinému dodavateli není složitý. První, co musíte udělat, je vyhledat společnost, od které budete chtít plyn nebo elektřinu odebírat. Posloužit vám k tomu mohou internetové srovnávače. Jakmile budete mít jasno, stačí se domluvit s dodavatelem na podmínkách smlouvy. Pokud ji podepíšete, tak vám může být nabídnuto podepsání plné moci k tomu, aby nová společnost mohla vyřešit všechny starosti kolem změny za vás. V opačném případě nezapomeňte na výpovědní lhůty.

Přejděte k novému dodavateli a uvidíte, že budete spokojeni. Pak už si jen můžete užívat úspory, které vám vzniknou. Přesvědčte se o tom sami, jedná se o nemalou částku, která rozšíří rodinný rozpočet.

Další možnosti úspory energií

Vhodný dodavatel vám tedy může přinést výrazné úspory financí. Dalších úspor dosáhnete také zateplením domu, díky kterému ušetříte až několik desítek procent nákladů vydávaných za vytápění. Zateplení domu sice není nejlevnější záležitostí, avšak investice se vám díky pozdějším úsporám za energie během několika málo let vrátí. K financování se dají také využít i dotace na zateplení. Kvalitním zateplením se navíc zvedne životnost domu. Izolace jej totiž více chrání před různými rozmary počasí a jeho konstrukce se tolik neopotřebovává.

Zdroj: Dreezy