Proč mít finanční rezervu a jak si ji vytvořit?

Porouchala se vám pračka a musíte koupit novou? Přemýšlíte, kde na to v rámci už tak napjatého rodinného rozpočtu vezmete peníze? Jste dlouhodobě nemocní a přicházíte tím o několikaměsíční mzdu? V těchto případech se rozhodně hodí finanční rezerva.

žena přemýšlející nad financemi
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Čtvrtina českých domácností ovšem nemá pro tyto případy vytvořenou žádnou finanční rezervu. Je přitom více než rozumné mít naspořené prostředky, které budete moci využít právě pro tento účel. Je to výhodnější, než si na nečekané výdaje či výpadek příjmu půjčovat.

Jak si vytvořit finanční rezervu?

Počítejte s ní už při sestavování osobního nebo rodinného rozpočtu. Sepište si veškeré své pravidelné i obvyklé měsíční výdaje a k nim váš příjem.

Pokud utratíte méně, než vyděláte, ukládejte zbylou částku stranou, nejlépe na k tomu určený účet. Je vhodné mít samostatný účet (například spořící účet), abyste peníze hned bezhlavě neutratili. Pokud máte občas dokonce mimořádný nepravidelný příjem (může jím být například bonus k výplatě), doporučujeme jej převést právě na tento účet, nikoli tyto peníze navíc utratit. Budou se v budoucnu hodit.

Když máte vyšší výdaje než příjmy…

Když jsou ovšem vaše pravidelné výdaje vyšší nebo rovny příjmům, je třeba je všechny projít a ty, které nejsou nezbytné, snížit nebo úplně eliminovat. Z takto ušetřených peněz pak můžete tvořit rezervu.

Možnosti se vždycky najdou. Možná vám stačí nižší, a tudíž levnější tarif od operátora. Jezdíte-li do práce přes město autem, zamyslete se, zda není levnější (a ve finále i rychlejší) variantou použít MHD.

Připravili jsme pro vás i další tipy, přečtěte si 5 věcí kvůli kterým vám utíkají peníze

Kolik mít uloženo stranou?

Jak vysoká by měla být finanční rezerva? Udává se, že by měla odpovídat zhruba šestinásobku měsíčních výdajů. My doporučujeme alespoň tříměsíční výši. Samozřejmě čím více, tím lépe. Navíc díky sestavení rozpočtu víte, jak vysoké jsou vaše měsíční výdaje. Rezerva pak pokryje výpadek příjmu nebo nečekaný nezbytný velký nákup do domácnosti – v podobě nové ledničky, pračky nebo finančně náročnější opravy automobilu.

Je lepší být na tyto případy připraven a mít alespoň nějakou finanční rezervu. Myslete na horší časy v budoucnu a omezte svou spotřebu už nyní.