Průvodce výběrem kusových koberců

Uvažujete o koupi koberce? A víte jaký rozměr, vlákno nebo třeba materiál vybrat tak, aby koberec nejenom dlouho vydržel, ale také aby ladil se zbytkem místnosti? Ne? Tak vás tento článek provede všemi možnostmi a poradí jak vybrat ten pravý pro vás.

Ilustrační foto / Zdroj: Samantha Hurley from Burst

Koberce lze umístit prakticky do všech místností v domácnosti, snad vyjma koupelny, kde jsou nepříliš vhodné, neboť je zde zvýšená vlhkost. Pakliže si chcete pořídit nový koberec, máte možnost zvolit buď celoplošné varianty, kdy koberec bude pokrývat celou podlahu místnosti, nebo si pořídíte jen kusové koberce, které budou zakrývat jen určitou část pokoje. Pro tyto účely se dají využít zejména běhouny.

Běhouny jsou menší kusové kobercové pásy, které tvoří namísto celoplošného podkladu spíše jen doplněk k běžné podlaze.

Celoplošné koberce nejsou všude nejlepší volbou

Klasické celoplošné koberce najdou využití zejména v obývacích pokojích, hodí se také například do ložnice. Obecně se tedy celoplošné umístění koberců vyjímá tam, kde nedochází k velkému pohybu lidí, nemanipuluje se neustále s nějakým nábytkem apod. Pro chodby, haly, předsíně a další podobné prostory, kde je zvýšený pohyb a tím pádem i větší náchylnost k tvorbě nečistot, však celoplošné koberce nejsou příliš vhodné. Zde doporučujeme použít spíše běhouny. Podlahy pak nebudou působit tak stroze a chladně. Běhouny jsou totiž i poměrně praktickou záležitostí. Například v předsíni, kde se zouváme při příchodu zvenčí, nám běhouny zabrání kontaktu se studenou dlažbou, naše chodidla tak budou v teple ihned poté, co si zujeme svoji obuv.

Kusové koberce

Obliba kusových koberců mezi zákazníky je veliká. Kusové koberce plní v bytě dvojí funkci. Nejenže zajišťují příjemné teplo od nohou v místech našeho posezení a odhlučňují interiér, ale zároveň jsou výrazem našeho estetického cítění.

Koberce jsou krásné a oku lahodící bytové doplňky, pomocí kterých lze v interiéru doslova čarovat. Na rozdíl od celoplošných koberců lze ty kusové jednoduše a mnohem častěji měnit, čímž můžeme lehce ovlivňovat celkovou atmosféru místnosti. Navíc ve velkých místnostech lze využít kusové koberce k optickému rozčlenění místnosti.

Tvary kusových koberců

Kusové koberce se vyrábějí v různých tvarech. Nejtypičtější a rozměrově nejpestřejší je tvar obdélníkový. Takové koberce mohou být velmi malé, používané např. jako předložka před postel, anebo mohou dosahovat téměř rozměru malé místnosti. Dále můžeme vybírat mezi koberci oválnými, kulatými, popř. se zcela nepravidelným tvarem. Volba tvaru se opět odvíjí od charakteru místnosti a místa, kde se bude koberec nacházet.

koberec v kuchyni
různé tvary koberců

Vzory kusových koberců

Ještě větší pestrost najdeme na poli dekorů kusových koberců. Zde už ale hraje důležitou roli vkus každého z nás. Podle dalšího vybavení místnosti lze vybírat mezi koberci jednobarevnými či vzorovanými. Vzory mohou být celoplošné či asymetrické, klasické nebo ryze moderní. Tematicky rozlišujeme vzory květinové, ať už jde o konkrétní inspiraci v přírodě nebo umělcovu fantazii, dále jsou velmi oblíbené vzory geometrické (různé čtverce, obdélníky, spirály, linky), které se hodí především do moderního interiéru, podobně jako vzory abstraktní či motivy postav.

Právě příroda je i v oblasti výroby koberců velkým zdrojem inspirace pro autory výtvarníky. Velmi módní jsou různá ztvárnění kamenů, trávy, listů, autoři hledají inspiraci i na mořském dně např. u vzoru korálů apod. Nezřídka se tvůrci koberců inspirují kulturami jiných, exotických národů, a tak můžeme objevit trendy koberce s motivy afrických či indiánských kmenů, z nichž jsou v poslední době velmi oblíbené hlavně motivy mexické. Z jiného koutu světa upoutávají motivy tibetské. Ti, kteří jsou odvážní a chtějí šokovat příchozí návštěvníky, mohou zvolit např. koberec s motivem bazénu.

Možnosti jsou skutečně neomezené, platit by však měla jistá rozvážnost při výběru, aby koberec dobře ladil se zbytkem místnosti či ho vhodně doplňoval.


NÁŠ TIP:

Jestliže máme v místnosti výraznější nábytek, je vhodné zvolit střídmější vzory a barvy na koberci, naopak jednoduché a hladké linie nábytku a méně výrazná barevnost dobře nahrávají pořízení koberce s výraznějším vzorem či barvou.

Barvy kusových koberců

Snad ještě větší pestrost najdeme u škály barev, ve kterých je možno koberce pořídit. Jistou klasikou, která nikdy nezklame, jsou určitě různé přírodní odstíny, které se dají docela dobře kombinovat a hodí se téměř do každého interiéru. Sem řadíme zejména různé krémové a světle hnědé odstíny nebo tlumenou oranžovou barvu. V těchto barvách působí hodně realisticky právě časté přírodní motivy.

V oblasti barevnosti koberců se však také projevují určité trendy, které se mohou různě měnit. V současné době je velkým hitem kombinace černé a bílé. Koberce v tomto barevném provedení působí velmi elegantně a černobílá kombinace přímo vybízí k určitým typickým vzorům jako je třeba šachovnice, zebří pruhy, tzv. kohoutí stopa anebo různé retro motivy. Navíc výhodou černé a bílé barvy je možnost kombinace s řadou jiných barev, které ve svém interiéru máme.

Další moderní barvou je nyní tmavě fialová. Je ideální jako podklad pro obrazy kamenů ve stříbřitém provedení nebo pro kombinaci s jinými lesklými vlákny. Tato kombinace působí doslova magicky a ohromí každého. Není však nezbytně nutné zachovávat soulad mezi přírodním motivem na koberci a přírodními odstíny. Nalezneme koberce např. s obrazem kamenů v barvě hnědé, červené, tyrkysové nebo zlaté. Velmi módní barvou v interiéru je v poslední době barva zelená ve svých různých odstínech, takže není divu, že i u koberců je momentálně bohatě zastoupena.

Vlákna kusových koberců

Výsledný efekt z koberce nemusí být dán pouze vzorem a barvou. Výrobci různě pracují s vláknem, ze kterého je koberec vyroben, a docilují tak zajímavých efektů. Moderní jsou teď vysoká vlákna v různých strukturách. Mohou připomínat střapaté kožíšky, které jsou jako stvořené k lenošení a relaxaci, nebo připomínají travičku či samet, pokud jsou krátce a hustě střižené.


VĚDĚLI JSTE, ŽE…

Existují koberce, jejichž struktura má v lidech vyvolávat představu popcornu nebo korálu.

Jednoduše a efektně působí koberce jakoby ručně upletené z vláken různé tloušťky. Další novinkou jsou koberce, které vypadají jako ošlapané, přitom právě opustily výrobní halu. Toto ovšem není jediný prvek, kterým se dá docílit záměrného dojmu opotřebovanosti. Koberce s vysokým vlasem mohou být někdy ozvláštněny jednoduchými proužky, které vypadají, jako by v nich vlákna již vypelichala.

Úprava vlákna

Životnost koberce i náročnost péče o něj výrazně ovlivňuje to, jak je vlákno upravováno.

SMYČKOVÉ KOBERCE – Velmi trvanlivé jsou smyčkové koberce, u kterých je povrch tvořen smyčkou. Ta může být úmyslně nestejnoměrně utahována (tzv. strukturovaná smyčka), čímž koberec získává plastický vzhled. Smyčkové koberce volíme do namáhanějších prostor.

KOBERCE SE STŘIŽENÝM VLASEM – U koberců se střiženým vlasem se konce jednotlivých smyček sestřihávají. Tyto koberce působí v porovnání se smyčkovými luxusnějším dojmem, avšak péče o ně je o něco náročnější, neboť se z nich hůře odstraňují nečistoty.

KOMBINACE SMYČKOVÉHO A STŘIŽENÉHO VLASU – Velmi elegantně působí kombinace smyčky a střiženého vlasu. Koberec získává eleganci střiženého vlasu, přitom péče o něj je poměrně jednoduchá jako u smyčkového koberce.

střižený vlas koberce

Střižený vlas

smyčkový koberec

Smyčkový

kombinace smyčkového a střiženého vlasu koberce

Kombinace

Materiály koberců

Od materiálu, ze kterého je koberec vyroben, se výrazně odvíjí i jeho cena. Volit totiž můžeme mezi materiály přírodními, které jsou výrazně dražší, nebo materiály syntetickými. Obojí má své výhody i nevýhody.

Přírodní materiály

Kdo chce kvalitní koberec s dlouhou životností, měl by volit koberec vlněný. Jeho cena je sice poměrně vysoká, ale to, že nám vydrží i dvacet let, určitě vloženou investici bohatě vynahradí. Někomu možná může vadit, že prvních pár měsíců pouští chlupy, ale to nelze považovat za závadu.

Existují však i vlněné koberce, z nichž chlup nepadá, neboť vlna je v nich nakombinována s dalšími „nechlupatými“ materiály, např. je do nich přidána bavlna, len či hedvábí. Na jistá omezení narazíme i v barevnosti těchto koberců, což je typické pro většinu výrobků přírodního původu. Naopak velkou předností vlněných koberců na rozdíl od těch syntetických je jejich tvarová stálost.

I když jsou dlouhodobě zatíženy nábytkem, vlas tím nijak neutrpí a po odstranění nábytku se opět narovná. Aby si koberec zachoval svou přirozenou krásu, je třeba o něj také patřičně pečovat. Např. ho lze chránit impregnací, která zabraňuje zbytečnému pronikání prachu a nečistot. Při vysávání vlněných koberců bychom měli dbát na to, abychom nepoužívali rotační kartáče a vedli pohyb po směru vlasu.

Jinými přírodními vlákny na výrobu koberců mohou být hedvábí nebo bavlna. Hedvábí vytváří v koberci krásný lesk a jdou z něj tkát velmi jemné a propracované vzory. Bavlna je zase odolnější a méně pružná, takže umožňuje vyrábět koberce z velmi pevných uzlů.

Syntetické materiály

Výraznou předností syntetických koberců v porovnání s těmi přírodními je mnohem příznivější cena. Moderní technologie navíc odstranily nedostatky dřívějších koberců, kvůli kterým byly jednu dobu považovány za nepříliš vhodnou podlahovou krytinu. Moderní koberce mají výborné antistatické vlastnosti, takže se v nich nedrží prach, naopak je odpuzován.

Tím pádem se koberce méně špiní a jsou odolné i proti roztočům, proto nejsou škodlivé ani pro alergiky. Tyto vlastnosti jsou předpokladem pro jednoduchou péči o syntetické koberce. Na jejich úklid se doporučují vysavače s rotačními kartáči.

Kdo se rozhodne pořídit si tento druh koberce, může vybírat z nepřeberné škály barev a vzorů. To je další přednost ve srovnání s koberci přírodního původu.

Jistou nevýhodou koberců z umělých vláken není tak vysoká životnost a tvarová stálost jako třeba u koberců vlněných. Zůstávají v nich vytlačené stopy po nábytku, u některých materiálů může dojít k trvalému poškození vlákna po jeho zmačkání. Nejčastějšími materiály na výrobu syntetických koberců jsou polyamid, polyester, polypropylen.

Péče o kusové koberce

žena vysávající koberec

Správná péče zajišťuje delší životnost, ale i déletrvající krásný vzhled našeho koberce. Základem je pravidelnost údržby, tedy vysávání, a to vždy s tou správnou hlavicí. Důležité je také zvolit správný rozměr koberce. Pokud toto nedodržíme, hrozí tak zbytečné shrnování koberce nábytkem (v případě kusových koberců) nebo tvoření boulí (u celoplošných koberců).

Obojí vede k rychlému opotřebení, nebo dokonce poškození. Pokud je koberec položen volně, musíme myslet i na vlastní bezpečnost a opatřit ho protiskluzovou podložkou, která zabrání jeho pohybu a našemu pádu.

Výběr nábytku do místnosti s kobercem

Ani kvalitní koberec nemá neomezenou životnost. Tento fakt je potřeba vzít v úvahu ve chvíli, kdy do bytu pořizujeme nábytek a počítáme s tím, že jej umístíme do místnosti, v níž je položen koberec. Zejména koberce s vysokými chlupy trpí, jestliže na ně umístíme těžký nábytek. Velmi rychle se část koberce, která je pod nábytkem, poškodí. V momentě, kdy se později rozhodneme nábytek v místnosti přestěhovat, zjistíme, že koberec, kde dosud kus nábytku stále, je stlačený, což nemusí vypadat zrovna dobře a hlavně se jedná o nenávratné poškození. Proto je třeba nábytek volit opravdu opatrně.

Postel do ložnice, kde je položený koberec

Mnoho z nás má koberec také v ložnici. I zde může dojít vlivem umístění nábytku k jeho velkému namáhání. Do každé ložnice logicky patří postele. Při výběru postele si tak dejme pozor na to, aby nohy její nohy nebyly příliš špičaté a ostré, což by snadno mohlo koberec poškodit. Z tohoto hlediska lze doporučit kvalitní dřevěné postele z masivu, které jsou vhodné právě i na koberce a běžné druhy podlah. Tlak, který je na zem od těchto postelí vyvíjen, totiž není tak velký.


NÁŠ TIP:

Na podlahu s kobercem se nejvíce hodí dřevěné postele z masivu.

Zdroj: Trendy koberce