Recyklace v panelovém domě

Co je to recyklace každý ví. Je započetí opětovného cyklu pro věc, která se jeví jako nepotřebná. Tento článek se soustředí především na recyklaci v životě městského člověka, žijícího v panelovém nebo činžovním domě. Člověka, který nemá vlastní zahradu se zvířaty nebo dvůr s kompostem.

Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Proč to dělat? Kromě pocitu, že dělám správnou věci, nezatěžuji už tak zatíženou přírodu a ještě mi může zůstat o pár korun víc v peněžence. Při recyklaci nehodím prostě nepotřebnou věc do koše ale hledám ji další využití, což mě donutí hledat nové informace a při předání dané věci svému okolí mám šanci potkat a poznat nové lidi.

Obytné prostory

Tento článek se zaměřuje na recyklaci v obytných prostorech bytu jako je obývák, jídelna, ložnice, dětský pokoj (pracovna), šatna, hala, předsíň. V těchto místnostech se nachází plno věcí. Proto se člověku lehce stane, že získá pocit přeplněnosti a chce svůj prostor odvzdušnit. Začneme přebírat jednotlivé kousky, vezmeme do ruky věc, prohlédneme si ji a víme, že už ji nějako dobu neužíváme. Ale je pořád funkční a dobře vypadá. Někdy se k ní váže vzpomínka a tak se nám ji prostě nedaří s lehkým srdcem vzít a vyhodit do koše. A tady nastupuje ke slovu recyklace. 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji se obvykle nachází obývací stěna nebo jiný nábytek, televize, sedací souprava případně jídelní stůl. Není tu toho moc ale jak naložit například se starým nábytkem, pokud se rozhodneme pro změnu prostoru a koupíme nový? Možností je několik:

 1. Darovat charitě – existuji charitativní organizace, které lze emailem kontaktovat a poslat jim fotky nábytku. Pokud se jim hodí, pro nábytek si přijedou a Vy se ho tak zbavíte.
 2. Prodat přes internet  – tzv. za odvoz na internetu, v různých internetových bazarech. Registrace je jednoduchá, například přes email, poté nábytek vyfotíte, fotku vložíte, přidáte za odvoz nebo za nějakou rozumnou, symbolickou cenu. Nápovědou si můžete být Vy sami, koupili by jste si tuhle věc za Vámi stanovou cenu? Pokud ne je něco špatně. Nejedná se o to vydělat peníze ale zbavit se ekologicky dané věci. Často se stává, že pokud máte více věci na odvoz kupec přijede a po shlédnutí si odveze více věcí. 
 3. Stará televize – ke kontejnerům nepatří. Starou televize lze zadarmo odvézt do sběrného dvorů. Jediné na co je potřeba si dát pozor aby jste jeli do sběrného dvora v jeho otevírací době, ověřili si, že přijímá elektroniku a měli sebou občanský průkaz, na kterém trvalé bydliště ve stejné obci v jaké se nachází sběrný dvůr. Trvá to chvilku a vždy se dá cesta spojit s další aktivitou ať už se jedná o rozvoz dalších nepotřených věci nebo příjemnou návštěvou restaurace na oběd. Je tu ale i alternativa v podobě nabídnutí náhradních dílů. Mnoho lidí, kteří se toto dozvěděli byli překvapeni. Ale opravdu je možné vyfotit starou nefunkční televizi na internetový bazar. Samozřejmě uvést skutečný stav věci NEFUKČNÍ a dát ji ZDARMA. Mnoho lidí opravuje televize a jinou elektroniku a rádi si od Vás televizi nebo třeba settbox ráda vezme.
 4. Drobné věci (elektronika) a textilie je možné dát charitě nebo například odvézt do psího útulku. Podrobně rozepsáno v dalších částech článku.

Ložnice

V ložnici má většina lidí postel s nočním stolkem, skříň s ložním prádlem, ručníky popřípadě oblečením. Co s nechtěným nábytkem už víme. Ale co se starou peřinou, polštářem nebo ložním prádlem?

S veškerými textiliemi platí zlaté pravidlo dárcovství – darujeme pouze věci hygienicky čisté, lidé neroztrhané a funkční. Tím myslím, že pokud dáváte do psího útulku starou deku a má v sobě malou dírku ale je funkční a čistá psovi nebo kočce to vadit nebude. Ale díra v botě, kterou zatéká opravdu člověku ze sociální slabší skupiny nepomůže. 

 1. Matrace, peřina, polštáře – je možné darovat stejným způsobem jako nábytek a to charitativní organizaci nebo za odvoz. Často se ale tyto věci touto cestou nepodaří recyklovat vůbec, protože i v psím útulku jsou málokdy chtěné z důvodu rozkousaní zvířetem a následného nepořádku a o vdechnutí nemluvě. Ale možnost nabídky tu je. Potom zbývá poslední možnost a to je kontejner. Červený kontejner pokud je daná věc opravdu hygienická nebo klasický kontejner, kde si peřina najde svého nového majitele tzv. sama. Matrace opět do kontejneru nepatří a proto ji přibalíme ke starému televizoru a uděláme si výlet do sběrného dvora.
 2. Ložní prádlo, předložky u postele – vyprané a složené můžeme darovat charitě. Zvláště pak té, která se zaměřuje na seniory nebo maminky samoživitelky, pro které jsou často tyto věci velmi drahé. Další možností je červený kontejner na textil a nebo psí útulek. Tyto věci mají v psích útulcích opravdu rádi, zvláště v zimě. Dají se jednoduše udržovat a jsou pod pejsky praktické. Nikdy neodkládáme tyto věci ani jiný textil k popelnicím. Možností dárcovství je množství a není potřeba aby se povalovaly u popelnice a při větrném počasí lítaly všude okolo.
 3. Noční stolek – knížka, lampička. Co s knížkami se dočtete v části dětský pokoj/pracovna. Ale co se nefunkční lampičkou. Určitě už Vás napadl internetový bazar a nabídnutí za stejných podmínek jako televizi.  Když nebudete mít tolik štěstí a nikdo se neozve je tu relativně nový červený kontejner na malou elektroniku. Neznám nikoho, kdo by neznal zelené box na prasklé žárovky a staré baterky v každém supermarketu ale lampičku ať se budete snažit sebe víc tam prostě nenarvete. Proto nastoupili tyto kontejnery. Není jich mnoho ale na každém sídlišti se alespoň jeden najde a nebo je možné si ho dohledat na internetu. Můžete tam vyhodit lampičku, toaster cokoliv co se tam vejde a je to na elektřinu.

Dětský pokoj/pracovna

Dětský pokoj a pracovna mají většinou společnou jednu věc. Je tu pracovní kout a knihovna. V dětském pokoji jsou hračky.

 1. Pracovní kout – počítač, kancelářské potřeby. Co s nefunkční elektronikou už víme ale co, když ještě funguje? Můžete zkusit výkup elektroniky nebo je možné ji darovat. Existují programy pro děti, které počítač nemají protože si ho jejich rodiče jednoduše nemohou dovolit nebo mají více dětí. Zvlášť v době distanční výuky. Stačí hledat na internetu, kam je možné počítač odvézt nebo se podívat jaké školy přijímají počítače pro své žáky. Děti vyrostly a nám zbyli sešity, papíry, tužky a další kancelářské potřeby. Obzvláště školní družiny a mateřské školy přijímají papíry a pastelky. 
 2. Knihovna, knížky. Kdo by vyhodil knížku byť jen do kontejneru na papíry, když je tolik možností. Když už budete ve vzdělávacím zařízení je možné nabídnou knížky edukativního charakteru vhodné pro danou věkovou skupinu. Pokud jsou ale Vaše knížky jiného typu jsou tu další dvě možnosti. Pro obzvláště cenné publikace je možnost nabídnou je knihovně. Po většinou se nosí do hlavní (ústřední) knihovny, kde se rozhodnou jestli by pro ně knížka byla přínosem. Pokud se tak nestane rovnou v knihovně jsou většinou místa například nákupní vozíky s nápisem čtenáři čtenářům. Zde můžete dát jakoukoliv knížku nebo časopis. Poslední možností pokud se do knihovny nechystáte jsou KNIHOBUDKY. Skvělá věc stejně jako kontejner na menší elektroniku. Také se nachází v každé městské čtvrti. Je volně přístupný a nakonec se může stát, že Vás okouzlí jiná kniha v něm již umístěná a odnesete si ji domů. Nebojte, neuvíznete v začarovaném kruhu. Knížku stačí přečíst a zase vrátit pro dalšího čtenáře.
 3. Hračky se dělí na plyšové a ostatní. Plyšové hračky musí být vždy čisté a nepoškozené. Plyšové hračky se nenabízí z hygienických důvodů jinde než do psích útulku. I tam se ale těžce umisťují protože jich je hodně. Ale někdy stačí se podívat kolem sebe a zjistíme, že vlastně do útulku ani nemusíme protože známe pejskaře. Lidi, kteří mají psi. Psi mají plyšáky v oblibě a rádi si s nimi hrají. Ostatní hračky se dají nabídnout na internetu, charitě, do škol a školek nebo i lidem okolo Vás.

Šatna, Hala/Předsíň

V těchto místnostech většinou skladujeme oblečení, boty, tašky, kabelky, cestovní zavazadla. 

 1. V dnešní době je možné na oblečení vydělat. Existují weby, kde se zaregistrujete, oblečení nafotíte a zveřejníte s cenou a kontaktem. Mezi ty nejstarší a nejznámější patří Vinted (dříve Votočvohoz) Co se neprodá je možné dát do charity nebo červeného kontejneru. V neposlední řádě, nabídnou rodině, kamarádům. Mnoho lidí má malé děti. Kamarád je menší než já a obleče, to co už mi není. Kalhoty, které už nenosím obleče sousedka při venčení psa. To vše už víme. Jsou ale tři další alternativy. Trh s dětským oblečením je přeplněný. Pokud nemáme v okolí dítě, kterému by bylo možné oblečení darovat je možnost ještě tzv. dětských bazárků, které je možné vyhledat na internetu. Spodní prádlo. Jsou dvě skupiny lidí. Lidé, které mají spodní prádlo pouze jako oblečení a jiné užití je jim nepříjemné. A lidé kteří staré a ČISTÉ spodní prádlo využijí ještě jako hadr při úklidu na jedno použití. Velké svetry. Už víme, že do psích útulků se vozí ložní prádlo, deky nebo rohože ale přijímají se i velké svetry, na kterých mohou psi ležet. Předem upozorňuji na vyndání knoflíků a dalších ozdob aby je psi nevdechli. Nemusíte párat stačí ustřihnout, utrhnout. Protože, když recyklujeme tak pořádně a s myšlenkou proč to děláme.
 2. Boty, tašky, kabelky a cestovní zavazadla. Všechny tyto věci recyklujeme pouze funkční. Boty bez děr a s podrážkou. Nemusí mít tkaničky. Tašky a kabelky bez děr, s uchy nemusí mít všechny ozdoby.  Cestovní zavazadla vzácně, většinou se zničí natolik, že jsou neužitelná. Všechny tyto věci se dají dát na internet, do charity nebo do červeného kontejneru. Protože se jedná o křehčí věci, které se rychle zničí, když už je vyhazuji do kontejneru, dávám je vždy navrch pro ty, kteří by je ještě užili ale nikdy je nedáváme okolo kontejneru, tam prostě nepatří a vzniká z toho pouze nepořádek. Například pro školní aktovky se pravidelně před začátkem roku pořádá sbírka, kam je možné aktovku odnést, například do určené místnosti na městském úřadě.

Tipy nakonec:

Květiny. Nachází se v různých místnost bytu. Když jsme šikovní a daří se jim, mohou nám rychle přerůst přes hlavu. Pokud je nikdo z našich kamarádů a známých neužije je tu ještě jedna možnost, než je dáte ke kontejneru, ideálně na bioodpad. Zkuste internet, je to pro květiny opravdu skvělá možnost. Existují sběratelé ale i obyčejní lidé, kteří se Vaší květiny zdarma ujmou a budou se o sní stále starat. 

Recyklace je pro lenochy! Jen je potřeba ji dělat promyšleně. Pokud se rozhodnete pro změnu a přetřídíte Vaše věci nechoďte s každou do charity zvláště. Dejte si je na stranu a třeba na konci týdne je dejte do tašek a rozjeďte se do charity, útulku a kontejneru. Zabere Vám to jedno dopoledne, provětráte se, poznáte nové lidi a odměnou Vám bude uklizená domácnost, ve které se lépe dýchá.