Refinancování hypotečního úvěru

Trápí vás vysoký úrok vaší stávající hypotéky? Pak není třeba zoufat a smiřovat se s tím, že za hypotéku budete platit více, než je zdrávo. Stačí si zjistit jaká je nejvýhodnější hypotéka na trhu a provést refinancování.

domečky pod lupou
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

V čem spočívá refinancování hypotečního úvěru

Refinancování hypotéky je zcela obvyklým způsobem, který nabízejí prakticky všechny bankovní instituce v České republice. Jedná se vlastně o proces, kdy uzavřete novou, výhodnější hypotéku, jíž pokryjete a umoříte onu stávající, která již z hlediska úrokových sazeb i dalších podmínek již není tolik výhodná. Tím, že provedete refinancování hypotéky, můžete také zkrátit období jejího splácení, případně si naopak dobu splatnosti prodloužit a snížit pravidelné měsíční splátky, které za sjednaný hypoteční úvěr platíte.

Kdy je možné refinancovat hypotéku?

Refinancovat hypotéku můžete kdykoli, pokud ji nemáte fixovanou (tzv. flexibilní hypotéka jejíž úroková sazba se odvíjí od sazby ČNB) nebo až v období, kdy se blíží konec fixace.

Srovnání hypotečních úvěrů

Při refinancování hypotéky můžete ušetřit výrazné množství finančních prostředků. Vždy je však potřeba si zjistit, zda je nová hypotéka skutečně výhodnější. Pokud se rozhodne využít srovnávače hypoték na internetu, tak jich doporučujeme využít rovnou několik. Za některými srovnávači může totiž stát finanční instituce, která svou společnost může ve srovnání podstrčit trochu nahoru.

Než se pustíte ale do hledání nových nabídek hypoték na trhu, zopakujte si raději základní finanční pojmy jako:

Pomoc s výběrem nové hypotéky

S otázky jako jaká hypotéka pro vás bude ta nejvýhodnější a zda se vůbec vyplatí tento úvěr si zajistit, vám také může pomoci nezávislý hypoteční poradce.