Rekonstrukce kuchyně v panelovém domě

Kuchyně je dominantou celého bytu. Nejenom, že dnes jsou již kuchyně spojené s jídelnou, ale vidí na ni dost často i hosté přímo z obyváku, proto se na kuchyň klade čím dál tím více požadavků.

rekonstrukce kuchyně
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Kuchyně je místnost, kde hned po posteli trávíme nejvíce času. Po příchodu domů míří zpravidla naše kroky právě tam, abychom zjistili, co dobrého máme v ledničce, anebo si po náročném dni v práci či ve škole dali něco k pití. Málokdo má ve svém bytě ale tolik prostoru, aby si mohl dopřát i jídelnu, a tak se často v kuchyni jídlo nejen připravuje, ale i konzumuje. To s sebou nese i specifické nároky na její vybavení. Avšak základem každé kuchyně je kuchyňská linka, která vystřídala dřívější kredenc.

Paneláková kuchyně a rekonstrukce

Pokud chystáte rekonstrukci kuchyně nebo jenom její generální přestavbu, primárně věnujte pozornost výběru kuchyňské linky. Jen na ní záleží, jak se vám bude vařit. A když se něco dělá snadno, bez zbytečných překážek, zároveň nás to i více baví. Navíc je vaření nejen nutnost, ale i opravdová zábava. Při této činnosti se dá jak s rodinou, tak s přáteli zažít spoustu legrace.

Kuchyňské linky se prodávají už v nejrůznějších materiálových i barevných provedeních. Na své si tak dnes již přijde jak milovník všeho nového, navrženého podle poslední módy, tak konzervativec, upřednostňující tradici. Svou kuchyňskou linku a vůbec celou kuchyni si za pomocí počítačové simulace můžete nejprve navrhnout (a vyzkoušet si tak více možností, abyste nakonec vybrali tu stoprocentně pravou). Nebo celou práci svěřit odborníkovi.

Perfektní kuchyňská linka by se vám měla jednak líbit vzhledově, ale také by se do ní měly vlézt všechny věci, které pro „kuchyňské“ činnosti potřebujete. Rovněž by měla být do místnosti navržena a umístěna citlivě a neměla by nikde překážet. Zapomínat byste neměli ani na volbu vhodného osvětlení, neboť jeho dostatek je při vaření také nesmírně důležitý.

Na co všechno byste si tedy měly dát pozor při rekonstrukci panelákové kuchyně:

Spotřebiče

V posledních letech jsou velmi oblíbené vestavěné spotřebiče, jelikož nejen perfektně zapadnou do kuchyňské linky, ale ušetří právě i prostor.

Pracovní deska do kuchyně

Dobře byste si měli ke své kuchyňské lince vybrat i pracovní desku a s tím i dřez a vhodnou baterii. Pracovní deska by měla svým designem ladit s ostatním vybavením. Pozornost je však potřeba věnovat i kvalitě, aby něco vydržela. Nová kuchyně totiž není zrovna nejlevnější záležitost a měla by tak sloužit ke spokojenosti majitelů co nejdelší dobu.

Dřez by měl být prostorný, tak aby nebyl hned přeplněný. Praktické jsou i typy s odkapávačem, které oceníte při umývání nádobí. Oproti dřívějším dobám jednoznačně převažují dřezy z nerezu oproti smaltovaným. Je to dáno nejen estetickými hledisky, ale i praktickými. A pěkná, funkční baterie je už jenom třešničkou na dortu k dokonalému vzhledu moderní kuchyně .

Osvětlení do kuchyně

Pokud si zařizujete kuchyni v nově postaveném bytě, anebo se jen snažíte renovovat tu svou panelákovou kuchyni , rozhodně nezapomeňte na osvětlení. Při vaření, krájení a jiných nezbytných úkonech pro přípravu jídla je totiž dobrý zdroj světla nezbytně důležitý, obzvláště pak v panelácích.

Panelákové kuchyně bývají ve většině případů totiž navrženy tak nešťastně, že jsou nejen malé, ale zároveň v nich i za plného denního světla tzv. „houby vidíte“. Tento nedostatek je zvlášť patrný v zimních měsících, ve kterých je denního světla opravdu poskrovnu. A to je docela velký problém. Naštěstí dnes už snadno řešitelný.

Nejen kuchyňská linka se dá opatřit vhodně umístěným osvětlením. Osvětlení kuchyňských skříněk, pracovní plochy tohoto prostoru, šatních skříní a jiných částí i vybavení domácností je dnes úplná samozřejmost, navíc dodá vaší kuchyni opravdu profesionální vzhled, který znáte z televizních programů o vaření.

Rekonstrukce kuchyně na klíč

Zejména panelákové kuchyně byly bohužel navrženy tak, že i přes nápaditost majitele do nich mnohdy nepasuje žádný vybraný typ kuchyňské linky. Prostě ať děláte, co děláte, vždy je něco špatně. Ale ani to není důvod házet flintu do žita. Nemusíte prodávat byt ani se uchýlit k pojišťovacímu podvodu, abyste získali finance na nové bydlení. Jednoduše stačí se obrátit na odborníky, kteří vám vyrobí kuchyňskou linku tzv. na míru.

Barva, materiál, množství skříněk, spotřebiče, kuchyňská deska, to vše může být navrženo a smontováno zcela podle vašich představ. Chcete-li mít vše sladěné, tak lednička či myčka lze zakomponovat do kuchyně ve stejném duchu jako ostatní skříňky kuchyňské linky. Největší prostor pro kreativitu se nabízí při uspořádání vnitřku skříněk. Jde o to, že skříňky už dnes netvoří jen dvířka a zásuvky či přihrádky. Tzv. komplement tvoří sada chytrých výsuvných, otočných a jiných boxů, díky kterým se do skříněk vejde neskutečné množství věcí a zároveň je vše uspořádáno přehledně. Odpadá také starost s nepříjemným dolováním věcí ze zadních částí skříněk. Koš nebo jiný typ komplementu si jednoduše vysunete a vyberete si to, co potřebujete.

I velmi malá kuchyně tak může nakonec působit velmi pěkně. Pravda, stojí to sice finance (a mnohdy nemalé), ale na druhé straně bude taková kuchyňská linka navržena zcela k vaší spokojenosti. A divili byste se, kolik místa najednou ve vaší kuchyni bude, když se využije její prostor beze zbytku. Chytré úložné prostory, rohové skříňky a další komponenty vám umožní mít kuchyni snů a nelámat si hlavu s tím, jak se vám do ní vejde vše, co nezbytně potřebujete.

Zdroj: Kuchyňské-linky-profi