Relaxační koupele během chladných dnů

Čím nižší teploty panují venku, tím příjemnější jsou chvíle strávené doma v teple. Horká voňavá koupel v tomto období potěší nejen prokřehlé tělo, ale pohladí i na duši. Abychom se však v koupelně cítili dobře, potřebujeme to správné vybavení.

relaxační bomba a svíčka nad vanou
Ilustrační foto / Zdroj: Matthew Henry from Burst

V koupelně nesmí chybět pohodlná vana nebo funkční sprcha a také kvalitní vytápění. Pokud přidáme ještě nějakou dekoraci, svíčky a jemnou vůni, koupelnu rázem proměníme v dokonalý relaxační prostor s příjemnou atmosférou.

Doma jako v lázních

Ideálním řešením, jak zapomenout na chladné počasí, je koupel v horké vodě, kterou prohřejete celé tělo. Pokud patříte k milovníkům tohoto způsobu relaxace, měli byste zvážit nákup vany s hydromasážním systémem. Díky němu si odpočinete ještě lépe a uvolníte ztuhlé svaly. Pokud vana nabízí navíc možnost chromoterapie, proměníte obyčejnou koupel v zážitek, který zpestří klidné domácí večery. 

Chromoterapie je terapie barevným světlem, která má blahodárné účinky na tělo i duši. Již staří Řekové věřili, že barva a světlo pozitivně působí na lidský organismus a dokonce že dokáže léčit různé zdravotní obtíže.

„Chromoterapie, kterou si můžete dopřát ve své koupelně, stimuluje vnitřní energii těla. Systémy nabízejí hned několik barev, které můžete pro koupel využít. Každá z nich má na tělo jiný účinek. Nečastěji se využívají barvy duhy, kdy například červená koupel odbourává deprese, stimuluje krevní tlak a zbavuje bolesti hlavy. Modrá barva je vhodná nejen pro meditaci, ale pomáhá při koncentraci a podporuje uvolnění. Příznivé účinky má také proti bolesti v krku a při boji s nadváhou. Žlutá má zase pozitivní účinky na pleť,“ uvádí Jana Soukup Líkařová z Keramiky Soukup.

žena sprchující se horkou vodou

Relaxace pod sprchou

Ne každý však dává přednost polehávání ve vaně. „Stále oblíbenější jsou sprchové masážní panely, případně parní a masážní boxy. Panely umožňují sprchování pod hlavovou sprchou, doplněné ruční sprchou a případně také masážními tryskami. Dokonale tak promasírujete a uvolníte svaly. Díky ruční sprše se můžete zaměřit na konkrétní místo, která vás nejvíce bolí,“ radí Jana Soukup Líkařová z Keramiky Soukup. I sprchové masážní panely mohou být vybaveny chromoterapií.

Variantou sprchových panelů jsou pak parní a masážní boxy. Ty zahrnují kompletní systém pro koupání včetně možnosti parní lázně. V boxu nechybí sedátko, praktické poličky ani zrcadlo. Jeden box poslouží jako plnohodnotné lázně. Svými rozměry, obdobnými jako u klasických sprchových boxů, se snadno vejde do většiny koupelen.

Zimu si do koupelny nepouštějte

Důležitá pro dobrý pocit i pro zdraví je tepelná pohoda. A to nejen při koupeli, ale také před ní a především po ní. Po horké lázni by se tělo mělo vrátit na svou běžnou teplotu postupně. Je proto nutné zajistit, aby v koupelně bylo neustále příjemně. Praktické jsou pro tyto účely koupelnové radiátory.

„Nejběžnějším typem pro vytápění koupelen jsou dnes otopné žebříky. Slouží nejen jako zdroj tepla, ale navíc fungují jako účinné sušáky na mokré ručníky a osušky. Otopný žebřík je možné doplnit různými háčky a madly, díky kterým se na něj vejde více. V nabídce máme klasické žebříky v bíle barvě i s chromovou úpravou. Zákazníci, kteří dávají přednost nevšedním prvkům, si mohou vybrat z designových topných těles. Jejich elegantní provedení a tvary jistě uspokojí představy těch nejnáročnějších klientů,“ říká Jana Soukup Líkařová.

Sauna přímo v bytě

Pro koupelnové labužníky a příznivce saunování by mohla být ideální volbou domácí sauna. Tu si majitelé rozměrnějších koupelen mohou postavit přímo v bytě. Finská sauna pracuje se suchým vzduchem o teplotě 80-100 ºC s možností zvyšování vlhkosti poléváním speciálních kamenů.

Tradice, která má své kořeny ve Finsku, si své příznivce nachází i v České republice. Domácí sauny se stávají stále více oblíbené nejen pro jejich příznivý vliv na zdraví člověka, ale také pro jejich relaxační účinky.

„Sauny jsou vyráběny z kvalitního severského smrku nebo cedru, které mají antibakteriální účinky. Vůně jejich dřeva je příjemná a sauna obložená dřevem působí velmi útulně,“ doplňuje Jana Soukup Líkařová.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.