Spoření ve formě zlata

Uložení peněz ve formě zlata se s rostoucí inflací těší čím dál tím větší oblibě. A existuje hned několik pádných důvodů, proč spořit peníze ve formě zlata, tedy zlatých cihel, slitků či mincí.

zlaté prasátko
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Zlato dává majiteli několik základních jistot. Zatímco peníze, které si uložíme do banky, mohou podléhat negativním vlivům ekonomiky (např. inflace) a mohou tak během let ztratit svoji původní hodnotu, uložením peněz ve formě zlata tento problém nehrozí. Jedná se tak o bezpečnou investici, neboť zlato i po letech bude mít stálou hodnotu.

Zlato jako investice?

Pokud vložíte peníze do zlata, které si následně uschováte například v bezpečnostní schránce či v domácím trezoru, máte jistotu, že i za deset let toto zlato neztratí nic na své hodnotě. Na zlatu lze v dlouhodobém horizontu i trochu vydělat, ale berte v úvahu, že zlato slouží především k ochraně peněz. Díky své stabilní kupní síle máte jistotu, že o své peníze nepřijdete. Je dobré ale raději nepočítat s tím, že byste na tom vydělali. Zlato je zkrátka ideální pro zabezpečení financí.

Kdy nakoupit zlato?

Ze zkušenosti vyplívá, že většina lidí, kteří čekají na nižší cenu, čeká věčně. Zlato je dlouhodobou investicí. To znamená, že do zlata investujete aspoň na pět až deset let. Delší časový horizont nabízí větší pravděpodobnost potenciálního zisku. Z tohoto důvodu je jasné, že čím dříve zlato nakoupíte, tím lépe.

Z historického hlediska tak neexistuje lepší volba. Cena zlata reaguje na vývoj inflace a může přidat vlastní zhodnocení. Samozřejmě na trhu nemáte nic jistého, ale proč dávat peníze do banky, která nabídne spořící účet pod hranicí inflace.

Co ovlivňuje cenu zlata?

Cena zlata se udává v amerických dolarech za jednu trojskou unci (asi 31 gramů). Zlaté slitky tedy reagují na sílu amerického dolaru.

Graf vývoje ceny zlata je velmi podobný se stříbrem, ovšem investiční stříbro se pohybuje v nižších řádech a není osvobozeno od DPH. Právě osvobození od DPH je další výhodou ukládání peněz do zlata.

Cena zlata se neustále mění vzhledem k vývoji na trzích. Z těchto důvodu kolísá i cena (v pravidelných intervalech 5 až 10 minut). Ovšem jak již bylo řečeno, zlato je dlouhodobou investicí a tyto výkyvy by vás neměli ovlivnit.

Při nákupu zlata buďte opatrní!

Investiční zlato je definováno zákonem. Rozhodně za něj nelze považovat zlaté šperky, náušnice či podobné předměty. Investičním zlatem jsou zlaté slitky, cihličky a mince, které mají potřebnou ryzost a punc. Ve chvíli, kdy si investiční zlato pořizujete, důkladně si všímejte toho, zda je pravé a také i to, zda má potřebnou hmotnost.

Nákup investičního zlata je tak dobré vždy provádět u ověřených prodejců tak, abyste se vyhnuli případným nekalým prodejům.