Sprchové dveře: Jaký způsob otevírání zvolit?

Ve chvíli, kdy jste se v koupelně rozhodli zřídit sprchový kout, přijde na řadu otázka, jaké k němu zvolit sprchové dveře. Ty mají za cíl nejen opticky zkompletovat celý sprchový kout, ale hlavně působí jako ochrana proti pronikání vody ze sprchy do ostatních částí koupelny. Sprchové dveře se vyrábějí s různými způsoby otevírání. Jaké mají jednotlivé varianty přednosti či naopak nedostatky?

sprchové dveře
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay.com

Dříve lidé nakupovali kompletní sprchové kouty. Těm už ale dávno odzvonilo. Dnešní sprchové kouty již tvoří převážně zdi obložené kachličkami a lidé už jen hledají sprchové dveře.

VĚDĚLI JSTE,  ŽE…
Sprchový výklenek v koupelně se správně nenazývá sprchový kout, ale „nika“. Tento článek tedy pojednává o sprchových dveřích do niky.

Klasicky otevírací sprchové dveře

Klasické otevírací sprchové dveře nejsou většinou příliš praktické z prostorového hlediska, je totiž nutné počítat s volným prostorem v blízkosti sprchového koutu. Pokud ale přemýšlíte o pořízení klasických sprchových dveří, uvažte, zda vaše koupelna nabízí možnost otevření dveří směrem dovnitř. Pokud se totiž dveře otevírají směrem ven, tak při jejich otevření bude stékat voda na zem před kout, což může být i nebezpečné, neboť se na ní pak lehce uklouzne.

sprchové dveře

Velkou výhodou klasických dveří zůstává cena, patří totiž na trhu k těm nejlevnějším.

Posuvné sprchové dveře

Posuvné sprchové dveře mají minimální prostorové nároky. Tím, že se při otevírání zasouvají po obvodu sprchového koutu a nikoliv do volného prostoru koupelny, není nutné mít u sprchy prakticky žádné volné místo. Tento typ sprchových dveří je tak ideální do malých koupelen v panelových bytech. Důležité je, aby měly kvalitně řešený pojezd, jinak může docházet k zasekávání dveří při posouvání.

posuvné dveře sprchového koutu

Nevýhodou posuvných dveří je ale pak péče o samotné pojezdy, kde se usazuje po každém osprchování voda.

Zalamovací (skládací) sprchové dveře

Další možností, kterou lze zvolit, jsou zalamovací sprchové dveře. V jejich případě je způsob otevírání řešen tak, že dochází k zalomení křídel dveří dovnitř sprchového koutu. I toto řešení je praktické z prostorového hlediska. Navíc lze ocenit i to, že při jejich otevírání nedojde ke zbytečnému skapání vody, která je na nich usazena, na zem před sprchu.

zalamovací dveře do sprchového koutu

Skládací sprchové dveře jsou vhodnou volbou jedině tehdy, je-li kout dostatečně prostorný, respektive hluboký. Je totiž potřeba počítat s tím, že při složení zaberou určitou část vnitřního prostoru.

Je nutné taky zopakovat, že i v tomto případě je nutné si připlatit za kvalitní dveře. U levnějších skládací dveřích může totiž docházet k zasekávání dveří v pojezdech.

Sprchový kout bez dveří?

Nejdříve vyšly z módy kompletní sprchové kouty a teď i sprchové dveře? Ano, je tomu skutečně tak. Ve vlně minimalismu lidé mají aktuálně v koupelnách i sprchové kouty jen s částečnou skleněnou zástěnou bez dveří anebo sprchový kout tvořící čistě jen ze stěn s volným prostorem ke vstupu.

Jaký má ale tento trend výhody a nevýhody? Jedinou výhodou bohužel zůstává design. Tedy v případě sprchového koutu, který tvoří jen stěny, můžeme jako výhodu ještě započítat to, že se nemusíte namáhat s leštěným skleněných ploch po kapkách vody, ale tím výhody končí.

Lidé během sprchování se neohlíží na to, kam voda ze sprchy míří a nejenom, že velká část vody končí tak před sprchovým koutem, ale i třeba na ručnících. V blízkosti takovéhoto sprchového koutu tedy není dobré mít umístěné ručníky. Ručníky je samozřejmě možné umístit i dále od koutu, ale další nevýhodou absence dveří zůstává, že pokud se ucpe odpad během sprchování, například vlasy, nemusíte si všimnout, že voda už vyplavila půlku koupelny.

Jaký způsob otevírání sprchových dveří si zvolíte vy?

Pokud pro vás sprchové dveře nejsou to pravé nebo jsou pro vás příliš drahé, vždy je tu možnost pořízení sprchového závěsu. Moderní sprchové závěsy mohou i v dnešní době vypadat v koupelnách velice elegantně.

tmavý sprchový závěs
moderní sprchový závěs
sprchový závěs
Připravili jsme pro vás i další tipy, přečtěte si Bezpečná koupelna pro děti