Typy střešních oken – vyberte si ten správný!

Majitelé budov vyžadují čím dál tím víc maximální využití prostoru. Proto dochází k budování podkrovních bytů. Při výstavbě těchto prostor je však nutné mít na paměti, že při použití klasických oken či vikýřů nebudou místnosti dobře osvětleny a bude potřeba zvolit náhradní řešení v podobě umělého osvětlení. Řešením jsou střešní okna. Ta v případě zvolení jejich správné velikosti a umístění, dokáží plně vykompenzovat klasická fasádní okna.

zasněžené dřevěné střešní okno
Ilustrační foto / Zdroj: Anna Dudkova from Unsplash

Střešní okna jsou vyráběna z dvou druhů materiálu. Pořídit si tak můžete buď okna dřevěná nebo plastová, dle způsobu vyklápění a dle způsobu umístění kličky.

Při výběru střešních oken se vždy poraďte s výrobcem či prodejcem. Případné špatné zvolení typu okna by bylo jistě nepříjemnou a zbytečně drahou záležitostí.

Typy střešních oken dle materiálu

Dřevěná střešní okna

Dřevěná střešní okna jsou používanějším typem. Pro výrobu se používá nejčastěji borovicové dřevo, které má ideální vlastnosti. Někdy vám výrobce může také nabídnout okna vyrobená ze smrkového dřeva, nicméně tento druh dřeva není tak vhodný jako borovice. Dobrou stabilitu dřevěných oken zaručuje tzv. Europrofil, kdy jsou okna vyráběna z lepených hranolů. Pro povrchovou úpravu dřevěných střešních oken jsou pak použity zpravidla akrylové nebo polyuretanakrylové laky. Někdy jsou navíc použity voděodolné nátěry, zejména pokud se jedná o okna, která jsou umístěna v koupelách či dalších místnostech s vyšší vlhkostí. Někdy pak profily těchto oken bývají proplastovány. Někteří výrobci dřevo před nátěrem penetrují.

Nevýhodou dřevěných střešních oken je jejich náchylnost k napadení houbami a plísněmi, naopak majitel jistě ocení jejich příjemný vzhled.

Plastová střešní okna

Plastová okna začínají získávat pomalu získávat na oblibě. Provedena jsou zpravidla v bílé nebo černé barvě. Mají stejně jako klasická fasádní plastová okna stejné výhody. Oproti dřevěným oknům jsou odolné vůči napadení plísní a houbami. S tím souvisí i jejich snazší údržba.

Připravili jsme pro vás i další tipy, přečtěte si také článek Údržba plastových oken!

Střešní okna jsou zpravidla oplechována hliníkovým plechem, někdy však výrobci dávají přednost mědi nebo titanzinku.

Typy střešních oken dle vyklápění

Dle způsobu vyklápění lze střešní okna rozdělit na kyvná , výklopně kyvná a výsuvně kyvná.

  • Okna kyvná jsou nejběžnějším typem, kdy se křídlo v rámu otáčí na středovém čepu. Vnější sklo lze v případě potřeby otočit do místnosti.
  • Výklopně kyvná okna jsou méně využívaná a dražší. Používají se zejména pro okna umístěná nízko nad podlahou .
  • Okna výsuvně kyvná, která rovněž patří mezi méně využívaný typ, pak mají čep pro otevření křídla v horní třetině okenního rámu. I tato okna lze po pro potřeby umytí přetočit dovnitř.

Obecně lze říci, že kyvná okna umožňují lepší využití prostoru pod oknem. Výklopná okna jsou optimální v případě, že je okno umístěné ve střeše s mírným sklonem, nebo ve větší výšce.

Typy střešních oken dle způsobu umístění kličky

Střešní okna lze konečně rozdělit i podle toho zda je klička pro uzavření okna v horní nebo spodní části rámu.

  • Rozdíl je v tom, že u usazení kličky v horní polovině rámu se počítá s usazením okna nízko nad podlahou a je zde pak téměř nemožné podívat se ven otevřeným oknem.
  • Pokud je však klička ve spodní polovině rámu, pak lze při standardní výšce nad podlahou pohodlně pozorovat okolí z okna. I proto je daleko využívanějším typ s kličkou pro otevření v dolní části rámu okna.

VĚDĚLI JSTE,  ŽE…
Při zvolení správného typu, vám budou střešní okna šetřit energii, kterou byste vydali v případě jiné volby.

Zasklení střešních oken

Je tedy také důležité zvolit vhodné zasklení, které vám umožní právě i úsporu energií. Zpravidla se jeví jako nejvhodnější energeticky úsporná dvojskla, která se vyznačují jak nízkými tepelnými ztrátami, tak dobrou zvukovou izolací.

Velikost střešních oken

Při výběru střešních oken mějte na paměti, strmější střechy potřebují kratší okna, zatímco střechy s menším sklonem okna delší. Střešní okna přitom lze umístit buďto vedle sebe nebo i nad sebou.

NÁŠ TIP: Zasklená plocha okna by měla tvořit nejméně 10 % plochy podlahy.

Doplňky

Ke střešním oknům lze pořídit jako doplněk nejrůznější výrobky. Vnitřními doplňky mohou být například rolety plisované či zatemňující nebo kupříkladu moskytiéry. Jako vnější doplněk pak výrobci nabízejí markýzy či venkovní rolety, které zabraňují přímému slunečnímu kontaktu a tím nedochází k přehřívání místnosti. Dále lze také pořídit různé systémy elektrického otevírání, ovládací tyče apod. Dálkové ovládání je velmi vhodné zejména pro hůře dostupná okna, vyplatí se také ve chvíli, kdy se ve vaší místnosti nachází více střešních oken.

U pořizování doplňků je třeba řídit se tím, nakolik jsou pro vaše okna a místnosti nezbytné a jak se projeví jejich pořízení na stavu vašeho účtu. Mohlo by se lehce stát, že za doplňky k oknu zaplatíte ve výsledku víc peněz než za samotná okna.

Zdroj: Střešní okna PROFI