Výběr lednice: Americká lednice nebo klasická chladnička evropského stylu?

Lednice a mrazáky jsou zcela nezbytnými součástmi domácností. Bez fungující lednice a mrazáku bychom si jen těžko dokázali představit život. Všechny potraviny, které potřebují být uchovávány při nižších teplotách či v mrazu, by bylo zapotřebí prakticky ihned zkonzumovat a zpracovat, jinak by se velmi rychle zkazily. Jaký typ lednice je ale pro vaši domácnost nejlepší? Je jí klasická volně stojící lednice, kombinovaná lednice nebo třeba americká lednice?

stříbrná americká lednice v bílé kuchyni
Ilustrační foto / Zdroj: Unsplash

Klasická lednice – výběr dle velikosti

Pakliže žijete v menší domácnosti, kde jste sami nebo pouze s partnerem, je zřejmě nejlepší volbou klasická volně stojící nebo vestavěná lednice. Pro jedince i lednice menších rozměrů poskytne dostatek prostoru pro uchování potravin. Lze zvolit také variantu, kdy součástí lednice je mrazák, v tom případě hovoříme o takzvané kombinované lednici.

vestavená lednice s velkým prostorem na potraviny

Klasické lednice a mrazáky se samozřejmě hodí i do domácností, kde žije více členů rodiny. Tehdy je ale praktičtější namísto kombinované lednice volit variantu, kdy mrazák bude samostatným spotřebičem, aby lednice poskytovala dostatek prostoru pro celou rodinu. Na každého člena domácnosti by v lednici mělo být alespoň místo o objemu 50 litrů.

Americké lednice

Zajímavým řešením mohou být takzvané americké lednice. Ty jsou poslední dobou nesmírně populární, a to nejen díky svému netradičnímu designu, který se dosti výrazně liší od klasických chladniček, ale také kvůli většímu prostor pro uchování více potravin.

Je však potřeba myslet na to, že jsou dražší. Mimo většího prostoru pro potraviny, navíc ale mají obvykle zabudovaný speciální prostor pro nápoje, a to přímo ve dveřích či další jiné vychytávky. Na e-shopech lze pak zvolit dvoudveřové varianty či robustní americké lednice čtyřdveřové.

černá americká lednice

Americké lednice jsou vhodné pro větší kuchyně! Pokud nemáte ve své kuchyni dostatek místa, tak zabírat prostor velkou lednicí je spíše na škodu. Americké ledničky si nárokují bohužel hodně prostoru a to díky rozložení mrazáku a chladničky vedle sebe. Výhodu tohoto rozložení ale zase na druhou stranu je lepší přehlednost v uskladněných potravinách.

Mrazící a chladící části americké ledničky se dále rozdělují i do různě chladných či mrazivých zón, kam uskladníte potraviny podle jejich typu. Vyšší zmrazení například bude potřebovat maso, menší ochlazení bude postačovat zelenině apod. Do extra přihrádek si rozložíte nápoje, jinam mléčné výrobky a jiný prostor vyhradíte uzeninám. Rozsáhlá kapacita bude vyhovovat početnějším rodinám.

Inteligentní funkce

Americké lednice nejsou jenom objemným mrazidlem a chladidlem, dnes už překvapí i mnohými inteligentními funkcemi. Můžete na nich najít displej se systémem na úsporu energie. Disponují i funkcemi jako hygienické uchování potravin, které chrání ledničku před vznikem plísní a pachů po dobu několikadenního pobytu mimo domov. Typickým prvkem amerických lednic pak bývá oblíbený výrobník ledu a ledové tříště. Běžně jsou k dostání ve stříbrném provedení, ale velmi oblíbené jsou i černé nebo červené americké lednice, takže zapadnou do každé moderní kuchyně.

Zdroj: inKuchyne