Vyplatí se koupit dražší, ale energeticky šetrnější spotřebič? Můžou se nám tyto zvýšené výdaje vrátit? Spočítali jsme to!

„Spotřeba pro nás není zásadní kritérium, ale sledujeme, jestli je spotřebič označen A+, nebo A,“ říká Mirek z Českých Budějovic a dodává, že fungující spotřebiče by za nové jen kvůli vyšší energetické třídě neměnil.
Jaké úspory ve spotřebě elektřiny můžou přinést nové spotřebiče? „Spotřeba staré chladničky ve třídě C může být až 25 korun denně. Nová chladnička s třídou A+++ spotřebuje 25 haléřů na den, tedy stejně jako žárovka,“ propočítává Karel Hrdina z Electroluxu.
Co byste měli vědět o energetických třídách Energetická třída spotřebiče určuje množství spotřebovávané elektrické energie. Vyjadřuje se písmeny A až G, která můžou být vylepšena až o tři plusy. Někdy u písmene najdeme také procenta. Například označení A −40 % znamená, že je spotřebič o 40 % úspornější, než se od třídy A očekává. |
„Rozdíl mezi třídou A a A+ je 25 % a mezi třídou A a A+++ může být rozdíl dokonce 70 %,“ doplňuje Pavel Trnka z firmy Whirlpool s tím, že běžná nová lednice je energeticky velmi šetrná. Náklady na její koupi se vrátí v průměru za osm let.
Na spotřebiče s více plusy se však kriticky dívá David Folprecht ze serveru Srovnáme.cz. Proč? „Cena pračky v energetické třídě A+ se pohybuje okolo pěti tisíc a více. Za provoz zaplatíme energii – vodu a elektřinu. Cena za pět let provozu se nám vyšplhá na 12 500 korun,“ popisuje.
„Když vezmeme třídu A+++, zaplatili bychom za pračku okolo sedmi tisíc. Celková cena provozu a pračky se vyšplhá na asi 13 tisíc,“ vysvětluje.
Koupě a provoz pračky nižší energetické třídy je tedy v pětiletém horizontu téměř o pět set levnější.