Vytápění domu krbovými kamny s výměníkem

Rostoucí boom vytápění chat, chalup a domů dřevem, nutí výrobce přicházet se stále novými a účinnějšími systémy a technologiemi. Krbová kamna s výměníkem patří mezi jedny z nich. Ve výsledku mají stejnou funkci jako ústřední vytápění s tím rozdílem, že hlavní topidlo není kotel, ale přímo krbová kamna.

vytápění rodinného domu krbovými kamny
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Kamna mohou fungovat jako hlavní zdroj tepla nebo se instalují na podporu stávajícího vytápění, kterým bývá nejčastěji plynový kotel. Oproti samostatným krbovým kamnům, které jsou v jediné místnosti, mají kamna s výměníkem několik výhod. Především je teplo rozváděno po celém domě stejnoměrně. Nedochází tak k tomu, že je místnost, kde stojí kamna přetopená a v dalších místnostech je chladno.

Jaká krbová kamna s výměníkem?

Pokud o koupi kamen s výměníkem uvažujete, doporučujeme nejprve oslovit kvalifikovaného topenáře, který je schopen spočítat potřebný tepelný výkon kamen. Při topení v kamnech s malým výkonem může docházet k jejich přehřívání, naproti tomu při naddimenzovaných kamnech se bude oheň zbytečně dusit.

krbová kamna s výměníkem

Výměník může být napojen buď na stávající otopnou soustavu – radiátory nebo i na zásobník teplé vody. Nutno říct, že tento typ kamen je náročnější na zapojení a nedoporučuje se provádět svépomocí.

Vzhledem k tomu, že za kamna je nutné skrýt veškeré instalace, je někdy dobré volit obestavbu.

Na trhu je celá řada jak samostatně stojících kamen, tak i krbových vložek s výměníkem. Pro každý interiér je tak k dispozici řešení, které se do dané místnosti bude skvěle hodit. Porovnejte si nabídku krbových kamen s výměníkem třeba na Heurece.

Připravili jsme pro vás i další tipy, přečtěte si Na špinavé sklo u krbovek platí nejen drahé přípravky

Jaké dřevo do krbových kamen s výměníkem?

Topení v kamnech s výměníkem se nijak neliší od klasických krbových kamen – i zde je nutné dbát na to, aby dřevo bylo minimálně jeden rok vyschlé, optimální jsou tři roky. Pouze tak bude mít dřevo optimální výhřevnost a budete si moct nerušeně vychutnat pohled na plápolající oheň.

Zdroj: xStavba