Zapomeňte na vatu! Izolaci jednoduše nafoukejte

Vybavuje se vám při slově zateplení skelná vata a poškrábané ruce? Nic z toho nemusí být. Dnešní technologie izolací jsou stále dál. Zajímavou možností, kterou zvolit pro zateplení je tzv. foukaná izolace.

aplikace foukané izolace
Ilustrační foto / Zdroj: Wikimedia Commons

Co je to foukaná izolace

Jak už z názvu vyplývá, jde o izolaci, která je aplikovaná na své místo foukáním. Jako izolační materiál se využívá většinou drcená celulóza, což je výběrový recyklovaný papír. Ten je drcen a chemicky upraven tak, aby byla zaručena jeho požární odolnost. Další variantou je drcená minerální vata, což je materiál, který se na zateplování běžně používá.

Výhody foukané izolace

Hlavní předností foukané izolace je její jednoduchá aplikace a dále časová a finanční úspora. Izolační hmota je dodávána v pytlích, odkud je strojně dopravována na místo uložení. Odpadá tak jakýkoli prořez, jak je to obvyklé u deskových izolací – kamenné vlny, polystyrenu apod. Spotřebuje se přesně takové množství, jaké je potřeba. Proto je foukaná izolace oblíbena i po finanční stránce. Rychlost práce je v porovnání s deskovými izolacemi nesrovnatelně vyšší, nehledě na pohodlí.

Nevýhody foukané izolace

Na rozdíl od běžných izolací není možné foukanou aplikovat svépomocí. Pro její ukládání je potřeba speciální strojní vybavení, které drť pod tlakem fouká na místo.

Při výběru firmy, která vám foukanou izolaci bude zajišťovat neberte v potaz pouze cenu, ale i konkrétní materiál, který firma na izolaci používá.

Využití foukané izolace

Foukaná izolace nabízí široké uplatnění v celé řadě konstrukcí. Je s úspěchem používána jak při izolaci dřevostaveb a pasivních domů, tak i při rekonstrukcích. Velice oblíbená je při zateplování dutinových trámových stropů, kdy není nutné rozebírat záklop, ale izolace se do dutin jednoduše nafouká.

Zdroj: xStavba