Zateplení domu aneb výhody provětrávané fasády

Už samotné zateplování domu nevyjde levně a než mrhat penězi, nejprve zvažte jakou formu izolace zvolíte. Polyester nebo minerální vata mohou v rámci let totiž vyjít dráž. Provětrávané fasády jsou ale nejen ekologičtější, ale v horizontu let i ekonomičtější.

provětrávaná fasáda
Ilustrační foto / Zdroj: Pixabay

Paliv, ať už fosilních nebo obnovitelných, je stále větší nedostatek a jejich cena pořád roste. Zateplování a úspory energií se tak v poslední době staly často skloňovanými pojmy.

Energeticky úsporná opatření podporuje i stát prostřednictvím programu Zelená úsporám pro období 2021-2030.

Zateplení domů tak jednoznačně prožívá svůj boom. Bohužel s tím, jak rostou požadavky investorů, roste i počet rychle vznikajících firem, které se zateplováním budov nemají patřičné zkušenosti. Přitom v současnosti nejčastěji používané technologie jsou poměrně náročné na provedení i místa, kde se dají udělat. Při montáži tak vzniká celá řada chyb.

Kontaktní zateplovací systémy

Nejčastěji se setkáváme s tzv. kontaktním systémem, který tvoří  desky z extrudovaného polystyrenu nebo minerální vlny. Tyto desky se lepí na fasády, překrývají armovací tkaninou a následně se na ni natáhne omítka. Přestože jde běžný způsob, který je aplikován na naprostou většinu zateplovaných objektů, má několik nevýhod.

Všem musí být jasné, že pokud si dům obloží dvaceti centimetry polystyrenu, změní se klima v budově. V zimě bude v místnosti rozhodně tepleji, ale zdivo přestane dýchat, což bývá problém zejména u starších domů. Následkem toho se může v domě začít tvořit plíseň, což rozhodně není příjemné.

Další nevýhodou je omezená životnost. Tímto způsobem zateplená fasáda je náchylná na poškození, a to jak mechanické – náraz, vandalismus, ptactvo apod., tak i fyzikální – poryvy větru, sluneční záření, střídání teplot…

Větrané zateplovací systémy

Druhým způsobem v ČR, zatím nepříliš rozšířeným, jsou tzv. provětrávané fasády.  Jde o sendvičovou konstrukci, která umožňuje volné proudění vzduchu mezi fasádou a izolací.

Nejenže umožňuje domu přirozeně dýchat, ale zabraňuje i mechanickému poškození fasády. Montáž je velice jednoduchá a lze ji snadno zvládnout i svépomocí.

Zdroj: xStavba