Zbytečné výdaje aneb jak ušetřit peníze z výplaty

Víme, že stojí až hříšné peníze, ale stejně jim neodoláme. Proč za některé výrobky platíme tak ochotně přemrštěnou cenu? V redakci jsme se podívali na své vlastní výdaje a zjistili, na kterých položkách si dobrovolně připlácíme nejvíce.

prázdná peněženka
Ilustrační foto / Zdroj: Emil Kalibradov from Unsplash

Čisticí prostředky

Usměvavé hospodyňky ukazují dokonale čisté prádlo, nablýskaná okna a oslnivě zářící toaletu. A my v touze mít stejně uklizenou domácnost ochotně podlehneme svodům reklamy a zakoupíme nový, ještě lepší a silnější prostředek.

Jenže svým složením se od dříve používaného přípravku téměř neliší. Rozdíl v ceně je ale mnohdy 50 až 100 korun.

NÁŠ TIP:
Nenechte se zlákat nejnovějšími produkty. Účinné čisticí prostředky si můžete vyrobit i doma za pár korun.

Kosmetika

Běžné krémy na ruce, lesk na rty nebo třeba řasenka. Prostudovali jste někdy jejich etikety? Stojí totiž za pozornost. U některých výrobků totiž mnohdy platíte především za značku. Složením shodné přípravky objevíte i ve své drogerii, pouze s výrazně nižší cifrou na cenovce.

NÁŠ TIP:
Například u řasenky se složení výrazně neobměňuje. Za konečný výsledek vděčíte především správně tvarovanému kartáčku. Pokud si tedy pořídíte řasenku s kartáčkem, který vám vyhovuje, rozhodně kartáček nevyhazujte a používejte ho dál s novou řasenkou.

Zpracované potraviny

Strouhaný sýr, slanina na kostičky, oloupaný česnek. Potraviny nachystané k rychlému použití nás ale stojí výrazně více peněz, než zaplatíme za jejich nezpracované varianty.

NÁŠ TIP:
U zpracovaných potravin vždy porovnejte cenu i s běžnou variantou. Pokud je například strouhaný sýr výrazně dražší, kupte raději kus v celku a sami si ho nastrouhejte.

Svačinky

Svůdně na vás pomrkávají v pekárnách nebo kavárnách. Zelený salátek vypadá tak křupavě a nad ním vykukuje žluťoučký sýr. A vy máte hlad. Za pár minut už se s chutí zakusujete do housky plněné třemi plátky sýra, jedním listem salátu a půlkou rajčete.

Pořizovací cena? Kolem 50 korun. Za suroviny na srovnatelnou svačinu byste ale zaplatili sotva čtvrtinu.

NÁŠ TIP:
Z domu neodcházejte alespoň bez malé svačinky v tašce. Stačí do uzavíratelného sáčku nasypat hrst ořechů nebo přibalit jablko či sladkou tyčinku. Když vás přepadne mlsná, budete připraveni.

Boxy na obědy

I největším příznivcům krabiček s domácí stravou se někdy nezadaří a oběd si do práce nestihnou připravit. V tu chvíli vyrazí do nejbližšího bistra ulovit oběd. Ale ke každému jídlu s sebou počítejte s 10 až 20 korunami za zabalení.

Pokud pro obědy chodíte častěji, krabičky z restaurace se vám řádně prodraží. Náklady na přenos jídla přitom můžete snadno srazit na nulu.

NÁŠ TIP:
Zjistěte, zda je možné vyrazit pro jídlo s vlastní krabičkou. Ušetříte tak nejen peníze, ale můžete mít i dobrý pocit, že jste nevyprodukovali další zbytečný odpad.

Balená voda

Z hor, z ledovce, s minerály. Některé vody jsou při stáčení do lahví skutečně obohacené o tělu prospěšné látky, ale než otočíte víčkem a uslyšíte známý sykot, uplyne většinou dlouhá doba. A během té se mohou méně přínosné látky dostat z plastové lahve do vaší vody.

Zatímco za lahev balené vody zaplatíte 20 až 30 korun, z kohoutku ji máte i stonásobně levnější. A zaručeně čerstvější.

NÁŠ TIP:
Pořiďte si cestovní láhev z bezpečného materiálu, který do vody škodlivé látky neuvolňuje. Některé lahve mají i filtry na bylinky nebo ovoce, kterými si svoji vodu můžete ochutit.

Zdroj: Home Credit