Znáte všechny druhy závěsů?

Závěsy zdobí dnes už v podstatě každou moderní domácnost. Provází vás doslova na každém kroku doma a často bývají prvním objektem, na kterém spočinou oči vaší návštěvy. Není tedy dobré jejich výběr uspěchat. Špatná volba vás totiž může provázet i několik dalších let. Pojďme si teď společně tedy projít všechny druhy závěsů.

závěs
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

V prvé řadě během vyhledávání závěsů na internetu buďte specifičtí. Nestačí do vyhledávače zadat jen dlouhé nebo krátké okenní závěsy, ale také jestli chcete okenní nebo dveřní.

dveřní závěs

Dveřní závěsy

Dveřní závěsy nacházejí uplatnění zejména v místnostech, kde není dostatek prostoru pro klasické křídlové dveře. Závěsy do dveří jsou zpravidla zhotovovány z hustších materiálů, které zajistí izolovanost jedné místnosti od druhé, čímž tak dokonale nahradí klasické dveře.

Okenní závěsy

Při výběru materiálu by se měl zákazník sám sebe zeptat, jakou intenzitu světla chce přes závěs propustit. Je přitom obecně vhodnější na okna směřující na jižní stranu pořizovat závěsy s menší propustností světla. Někdy lze zvolit i možnost dvojitého závěsu. Nejčastějšími materiály, ze kterého jsou závěsy vyráběny, jsou satén a žakár.

Okenní závěsy stejně jako ty dveřní lze dnes pořídit v mnoha provedeních. U obou by měl být dbán v úvahu hlavně okolní prostor místnosti tak, aby došlo k celkovému sladění celého interiéru. Závěsy by tak měly být harmonicky sladěny například s pohovkou či barvou stěn.

Druhy závěsů

Panelové závěsy – tento druh závěsů je poměrně oblíbený díky své praktičnosti. Závěs je v tomto případě složen z několika textilních panelů, které lze vhodně posouvat pro zvýšení či snížení světla. Bývají zpravidla provedeny ve světlejších barvách, které sice propouští světlo, ale nikoliv teplo. Hodí se zejména pro zastínění větších ploch, jako jsou například okna od domácích bazénů apod. Panelové závěsy ale také mnohdy najdou uplatnění i při potřebě rozdělit velkou místnost na několik menších jednotek, zřídka pak bývají využity rovněž jako dveřní závěsy.

panelový závěs

Dekorační závěsy – závěsy mohou mít nejen stínící funkci. Proto lze pořídit i závěsy, které výrobci označují jako dekorační. Ty mohou vhodně doplnit výzdobu interiéru, bývají také zpravidla velmi elegantní a honosné.

dekorační závěsy

Korálkové závěsy – korálkové závěsy jsou jednou z variant dveřních závěsů. Jedná se o typ závěsů, který se do našich krajin dostal především z Asie. Je vhodný zejména do obývacích pokojů, kde dokáže plnit nejen svoji základní funkci, oddělení dvou prostor, ale má také často až uklidňující schopnost. Je zde však nutné brát na vědomí, že korálkový závěs nikdy nemůže zcela nahradit dveře. I přes nejhustší závěs z korálků, ať už dřevěných či dokonce skleněných, nikdy nebude prostor tak dobře izolován od okolí jako v případě dveří či hustých tkaných závěsů. Proto je jeho pořízení spíše bráno jako dekorativní prvek.