Zvažujete výměnu kotle? Víte jaké máte možnosti?

Pokud se chystáte k výměně kotle, jistě Vás budou zajímat možnosti. Vybírat totiž lze nejen z mnoha značek, ale také z mnoha různých typů.

muž vyměňující kotel
Ilustrační foto / Zdroj: Freepik

Láká Vás výměna starého kotle za nový? Potom máte hned několik možností. V oblasti kotlů si lze totiž v současné době vybrat z více kategorií. Problém je, že v každé domácnosti jsou jiné podmínky. Vždy je tedy nejlepší kontaktovat odborníka a poradit se s ním. Na tomto místě se nicméně podíváme alespoň na to, jaké máte možnosti. Samozřejmě se vyplatí investovat do kvalitních značek jako Viessmann, ale na výběr zůstává stále mnoho variant.

Typy kotlů

Stacionární a závěsné plynové kotle

Do kotelen se spíše hodí stacionární plynové kotle, zatímco plynové kotle závěsné využijete lépe v domácnosti. Mnohé z nich lze přitom naprogramovat a rovněž Vás potěší speciální funkcí rychlého ohřevu vody. Výrobci aktuálně dbají rovněž na design, takže jejich přítomnost rozhodně nebude „rušit“ vzhled interiéru.

Elektrický kotel neboli elektrokotel

Elektrické kotle mohou sloužit nejen k ohřevu vody, ale také jako zdroj tepla. Potěší Vás zřejmě též jejich menší rozměry, tichý provoz, ale zejména možnost ušetřit za energie. U elektrokotlů lze totiž využít levnější sazby za elektřinu, pochopitelně v závislosti na tarifu.

Klasické kotle na tuhá paliva

Tradiční varianta topení. Kotle na tuhá paliva zůstávají ovšem i v současné době nadále velice oblíbené, a to díky poměrně nízkým cenám jednotlivých paliv jako dřeva, uhlí či peletek. Mezi kotly na tuhá paliva naleznete rovněž automatické kotle, jež jsou snadno ovladatelné a slouží k úspornému vytápění.

Kondenzační kotle

Kondenzační kotel Vás sice bude stát při pořízení více peněz, nicméně i tak se Vám může v dlouhodobém časovém horizontu vyplatit. Umožňuje totiž sníženou spotřebu paliva, a tím pádem je zároveň šetrný k životnímu prostředí. A to rozhodně není málo.

Zdroj: xStavba